Skręt dopalacz

i

Autor: East News

Dopalacze. Jak pomóc osobie, która zażyła dopalacze?

2015-07-13 16:24

Skutki uboczne dopalaczy mogą być naprawdę opłakane. Dopalacze powodują odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje, które na pierwszy rzut oka wydają się być całkiem poważne. Czasem może dojść do poważniejszych powikłań:  udar mózgu, śpiączka, problemy z wątrobą, nerkami. Jak rozpoznać człowieka, który zażył dopalacze, jak mu pomóc, jak się zachować?

Dopalacze mają działanie psychoaktywne - podobnie jak narkotyki. Dopalacze mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Jeszcze do niedawna były sprzedawane legalnie, teraz większość z nich jest już nielegalna. Niektórzy twierdzą, że dopalacze to"prawdziwe" narkotyki, substancje psychoaktywne, a jeszcze inni "produkty kolekcjonerskie". Dopalacze są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Najczęściej zawiera w sobie kilkanaście różnych substancji. Po ich zażyciu pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji, omamy.

Objawy po zażyciu dopalaczy

Główne objawy: bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Te poważniejsze to: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby.

Jak pomóc osobie, która zażyła dopalacze?

Należy wypić dużo wody mineralnej, zachować opakowanie po dopalaczu - trzeba będzie pokazać je lekarzowi (łatwiejsza będzie potem akcja ratownicza). Po dopalaczach nie można wsiadać za kierownicę. Nie można również zażywać innych leków. A co przede wszystkim? Natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem.

Zobacz też: Mocarz - dopalacz: SKŁAD, DZIAŁANIE, SKUTKI ZAŻYWANIA