Aktywnie po zdrowie

i

Autor: archiwum se.pl

CUKIER KRZEPI? Poznaj wilka w owczej skórze

2012-10-19 2:00

Wiele reklam telewizyjnych pokazuje młodych ludzi rozkoszujących się smakiem czekoladek, błyskawicznie zaspokajających głód za pomocą rozpływających się w ustach batoników, gaszących pragnienie słodkim napojem, a tymczasem? Zgodnie z opiniami żywieniowców i lekarzy żaden inny pokarm, spożywany w nadmiarze, nie wywołuje bezpośrednio i pośrednio tylu dolegliwości i nie jest odpowiedzialny za powstawanie tak wielkiej liczby chorób.

Wróg ucznia

Mechanizm reakcji organizmu na jednorazowe spożycie, szczególnie na pusty żołądek, dużej ilości cukru, jest następujący: cukier dostaje się do krwioobiegu i powoduje wzmożone wydzielanie insuliny, hormonu odpowiedzialnego za obniżanie poziomu cukru we krwi. Insulina szybko redukuje ilość cukru, w wyniku czego jego poziom we krwi spada poniżej normy, dochodzi do hipoglikemii. Organizm odczuwa więc znów niedobór energii. Informacja ta płynie do ośrodka głodu w mózgu. Czując głód, sięgamy po kolejny batonik? Słodycze jedzone na pusty żołądek powodują przyśpieszenie opisanego mechanizmu.

Objawami hipoglikemii są m.in.: brak koncentracji, bóle głowy związane z odczuwaniem głodu, osłabienie, zaburzenia pamięci, jak też zwiększone odczuwanie zimna, zaburzenia snu i emocjonalna niestabilność, np. uleganie skrajnym nastrojom. Nauczyciel może łatwo wziąć takie objawy za typowe rozkojarzenie dziecka.

Niepokojąca wszechobecność


Cukier nie jest składnikiem wyłącznie słodyczy, z czego rodzice często nie zdają sobie sprawy. Substancja ta występuje w przeznaczonych dla dzieci odżywkach, syropach, przecierach, sokach, jogurtach, napojach mlecznych, wszelkiego rodzaju gotowych produktach, takich jak kaszki i płatki śniadaniowe. Czujność rodziców usypia zazwyczaj informacja o walorach zdrowotnych tych (przeznaczonych dla dzieci!) produktów. Mogą one jednak stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie jeśli jada się je codziennie lub bardzo często.

 

Nasze błędy = błędy dzieci


Zmiana nawyków żywieniowych nie jest możliwa dopóki nie uświadomimy sobie jakie błędy popełniamy, a w ślad za nami nasze dzieci. Znając problem możemy go rozwiązać. A oto kilka podstawowych zasad :
- Należy przestrzegać pór posiłków, kontrolując również ilość zjadanych porcji;
- Unikać podjadania między posiłkami;
- Potrawy wysokokaloryczne należy zastąpić ich odpowiednikami o niższej liczbie kalorii np. cukierki i batoniki – pestkami z dyni, słonecznika, suszonymi owocami,
- Do picia najlepsza jest woda, którą powinno się pić między posiłkami;

Więcej www.aktywniepozdrowie.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki