Czym są Narodowe Siły Rezerwowe. Jak dostać się do NSR? Rekrutacja do NSR

2011-06-03 4:00

Rezerwy są jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania każdej armii świata. We współczesnym świecie nie ma państwa, które nie dbałoby o pokaźne zaplecze ludzi gotowych, by w waż-nym momencie zasilić szeregi wojska i wspólnie dbać o interes narodowy bądź sojuszniczy. W XXI wieku, gdy nie ma już globalnych konfliktów, przed każdą armią stają nowe wyzwania. To misje stabilizacyjne w najbardziej zapalnych rejonach świata, walka z terroryzmem czy choćby klęski żywiołowe pustoszące kraj.

Nic więc dziwnego, że tak ważne jest stałe utrzymanie dużej liczby żołnierzy, gotowych w każdej chwili ruszyć z pomocą. W tym właśnie celu powstały Narodowe Siły Rezerwowe. Nie są one jednak odrębnym rodzajem wojsk. To zaplecze, które zapewni armii kadry i pozwoli uzupełnić najważniejsze stanowiska.

Utworzenie NSR ściśle wiąże się z zakończonym niedawno procesem profesjonalizacji armii. Zasady funkcjonowania NSR reguluje ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, której nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2010 r.

NSR zapleczem armii zawodowej

Charakter współczesnych zagrożeń wymaga armii mogącej szybko reagować na wyzwania - armii profesjonalnej, złożonej z żołnierzy zawodowych. Zawodowe siły zbrojne są mniejsze, dzięki czemu maleją koszty ich utrzymania, ale mają większy potencjał, bo żołnierze są lepiej wyszkoleni i dysponują lepszym sprzętem i uzbrojeniem. Na taką armię stawia też Polska.

Służący w niej żołnierze nie robią tego z przymusu - zaciągają się dobrowolnie, często realizując przy tym swoje pasje i marzenia. Zawodowa armia jest sprawniejsza, nie uszczupla budżetu państwa poprzez szkolenia coraz to nowych rezerwistów, na których nie ma zapotrzebowania w czasach pokoju.

Uzawodowienia wojsk wymaga także członkostwo Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Każda nowoczesna armia jest już w pełni profesjonalna, a jej liczebność się zmniejsza. Dzięki temu siły zbrojne mogą przeznaczyć większe nakłady na najnowocześniejszy sprzęt oraz dużo lepsze wyszkolenie żołnierzy. W armiach USA czy Kanady liczba sił rezerwowych jest praktycznie taka sama, jak tych pozostających w czynnej służbie. Wielka Brytania w krótkim czasie jest w stanie podwoić ilość swoich wojsk - jej zasoby szacuje się na ok. 200 tys. przeszkolonych członków rezerw. Francja również zwiększa swoje ochotnicze rezerwy operacyjne z 46 tys. w 2006 r. do ok. 94 tys. w roku 2012. We wszystkich tych krajach do wojska wstępują wyłącznie ochotnicy.

siły rezerwy w polsce

Liczebność sił rezerwy odpowiada potrzebom, jakie stawia przed nimi każde państwo. W Polsce zakłada się, że do końca roku siły zbrojne liczyć będą ok. 120 tys. żołnierzy, z czego 20 tys. stanowić będą właśnie rezerwiści - żołnierze NSR. Ich głównym celem jest wzmacnianie zdolności jednostek wojskowych w przypadkach, gdy wymaga tego konieczność obrony państwa, potrzeby Sił Zbrojnych lub sytuacje kryzysowe. Podstawowe zadanie, przed jakim stają żołnierze rezerwy, jest dokładnie takie samo, jakiemu sprostać musi cała armia: mają za zadanie zapewnić niepodległość państwa oraz bronić jego bezpieczeństwa. Armia może być wykorzystywana także w sytuacjach kryzysowych - może zwalczać skutki klęsk żywiołowych, brać udział w operacjach antyterrorystycznych, akcjach poszukiwawczych i ratowniczych oraz chronić zdrowie i życie ludzi. To właśnie żołnierze są wzywani do wykrytych materiałów wybuchowych i likwidacji niebezpiecznych przedmiotów wojskowych.

Narodowe Siły Rezerwowe pełnią tak-że ważną rolę, utrzymując więź Sił Zbrojnych ze społeczeństwem, co jest tak ważne dla armii zawodowej.

Służba w NSR

Służba w Narodowych Siłach Rezerwowych odbywa się w oparciu o tzw. przydział kryzysowy, nadawany na okres od 2 do 6 lat i może być przedłużana. Jest ona całkowicie dobrowolna, nie może jednak trwać dłużej niż 15 lat. W tym czasie realizowany jest ustalony program szkolenia - żołnierze-rezerwiści odbywają ćwiczenia wojskowe przez maksymalnie 30 dni w roku. Ich terminy są z góry ustalane przez dowódcę każdej jednostki i każ-dy żołnierz NSR zna je z dużym wyprzedzeniem. Każdego żołnierza szkoli się w trzech elementach: poprawiając jego umiejętności specjalistyczne i ogólnowojskowe, szkoląc go w grupach i zespołach oraz doskonaląc dotychczas zdobyte umiejętności i podnosząc poziom wiedzy. Dzięki temu każdy ma możliwość ciągłego podnoszenia kwalifikacji oraz awansu.

Co daje NSR?

Narodowe Siły Rezerwowe to przede wszystkim możliwość rozwijania swoich pasji i samorealizacji, ale także szereg uprawnień. W trakcie pozostawania na przydziale kryzysowym żołnierz NSR nie może zostać zwolniony z pracy, należy mu się urlop na czas służby w NSR, a okres czynnej służby zostaje wliczony do wysługi pracowniczej.

Wojsko zapewnia także dofinansowanie kosztów nauki, studiów, staży, kursów i specjalizacji, które są przydatne w służ-bie na stanowisku określonym kontraktem. W czasie czynnej służby żołnierzom zapewnia się opiekę medyczną, bezpłatne badania i szczepienia oraz turnusy profilaktyczne dla tych, którzy powracają do kraju z zagranicznych misji. Za każdy dzień służby należy się także uposażenie. Ponadto członkom NSR przysługuje prawo do nagród, a okres służby w NSR ma znaczenie przy ubieganiu się o pracę w administracji oraz szkolnictwie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki