Czytanie to wielka wartość

2021-11-26 0:05
szanowni państwo 2
Autor: Materiały prasowe

Kto lubi czytać książki? Ile książek rocznie czyta przeciętny człowiek? Ile książek czytają dzieci, a ile dorośli? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym? Może nie. Ten, kto czyta bardzo dużo, na pewno ma lepszą opinię o czytelnictwie w Polsce niż ci, którzy czytają sporadycznie. Ale tak naprawdę ważne jest, aby czytać to, co się lubi. Po prostu czytać. Książka – najlepszy podarunek na Święta.

Co roku to samo – Mikołaj tuż tuż, a Ty bez prezentów? Ogarnia cię paniczna gorączka przedświąteczna w poszukiwaniu idealnych upominków dla całej rodziny? Jeśli należysz do tych, którzy nie przepadają za bieganiną po galeriach handlowych, za buszowaniem po sklepach i długiego dumania nad listą podarunków, to istnieje rozwiązanie idealne w tej sytuacji. Książka. To świetny prezent dla każdego, w każdym wieku, jak również i od każdego – bez względu na relacje, jakie nas łączą. To doskonały podarunek z wielu powodów. Dlaczego i jakie lektury warto wybrać? Co najchętniej kupujemy dla siebie i innych? Jakie tytuły najchętniej wybieramy na prezent dla kogoś?

Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą publikacji Państwowego Instytutu Wydawniczego, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz innych instytucji kultury. 

Szanowni Państwo,

czytanie to wielka wartość. A mądrze wybrana książka to wspaniały podarunek. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz – w czasie, gdy tradycyjnie obdarowujemy się świątecznymi prezentami.

PIOTR GLIŃSKI

Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szanowni Państwo,

jak wskazują badania realizowane co roku przez Bibliotekę Narodową, w ostatnich latach zahamowany został spadek czytelnictwa w Polsce, a nawet odnotowano jego niewielki wzrost. To cieszy, a jednocześnie motywuje do jeszcze większego zaangażowania na rzecz rozwoju i promocji czytelnictwa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 6 lat prowadzi szereg systemowych, konkretnych działań. W latach 2021–2025, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa zostanie przeznaczonych ponad miliard złotych! Nakłady budżetu państwa na realizację tego programu są o prawie 40% wyższe niż w latach 2016– 2020. Kontynuujemy ministerialne programy „Promocja czytelnictwa” i „Partnerstwo dla książki”, każdego roku zwiększając ich budżet. Zdajemy sobie sprawę, że nawyk czytania należy budować już od najmłodszych lat, dlatego w ramach wyjątkowej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przekazaliśmy już 3 mln bezpłatnych wyprawek czytelniczych dla noworodków, przedszkolaków i pierwszoklasistów. Wspieramy też rozwój bibliotek, a także małych księgarni, realizując program „Certyfikat dla małych księgarni” (3 mln zł na czynsz i podstawowe wydatki dla 106 najlepszych księgarni).

szanowni państwo 3
Autor: Materiały prasowe

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0– „Infrastruktura bibliotek 2021–2025” to:

 • poprawa oferty bibliotek publicznych,
 • inwestycja w infrastrukturę bibliotek publicznych,
 • zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych,
 • program dotacyjny dla bibliotek, promocja czytelnictwa.

Całkowity budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 wynosi prawie 1,1 mld zł.

"Mała książka – wielki człowiek”

Kampania społeczna przypominająca o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

W ramach kampanii Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Instytutem Książki przekazały już 3 mln wyprawek czytelniczych:

 • dla dzieci 0–3 ( „Mama, tata i ja. Hop-la-la!” z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej),
 • dla dzieci 4–6 („Pierwsze czytanki dla” z ilustracjami Józefa Wilkonia),
 • dla dzieci 7–9 („Pierwsze abecadło” z ilustracjami Iwony Chmielewskiej).

Gdzie trafiły wyprawki? Do:

 • 354 szpitali położniczych (lub szpitali ogólnych z oddziałami położniczymi),
 • 6700 bibliotek publicznych posiadających oddziały dziecięce (to aż 85% wszyst[1]kich bibliotek publicznych w Polsce!),
 • 13 390 szkół podstawowych – wszystkich, w których w danym roku szkolnym prowadzone są oddziały klas pierwszych.

„Certyfikat dla małych księgarni”

 • program realizowany w ramach działań proczytelniczych Instytutu Książki i MKiDN,
 • wsparcie niezależnych księgarni jako kluczowego elementu rynku książki,
 • odpowiedź na kryzys sektora, który ucierpiał w skutek pandemii COVID-19.

W ramach pilotażowej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni” do 106 niezależnych księgarni trafiło 3 mln zł.

Pieniądze, otrzymane przez księgarnie w ramach programu, są przeznaczane na działania promocyjne, koszty czynszu i inne opłaty stałe dotyczące utrzymania lokalu, a także zakup sprzętu, niezbędnych licencji i wyposażenia księgarni.

Szanowni Państwo,
Autor: Materiały prasowe