Mierzeja Wiślana, lipiec 2020

i

Autor: gov.pl

Drogocenny materiał pod powierzchnią Polski. Odkryli go podczas przekopu Mierzei Wiślanej

2021-04-04 7:41

Podczas przekopu Mierzei Wiślanej robotnicy wydobywają nie tylko piasek. Jak ujawniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, podczas robót budowlanych natrafiają także na bursztyn. Ile złota Bałtyku udało się zebrać do tej pory?

W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - Część I wydobyto około 17 kg omawianego surowca (bursztynu)” - napisano w odpowiedzi na interpelację.

ZOBACZ TEŻ: Załóż konto, a bank da ci 200 zł i kod na zakupy w Biedronce. Sprawdź te promocje

 Dodano, że przeznaczenie bursztynu zostanie ustalone do końca realizacji pierwszego etapu robót.

 Resort przypomina, że prace prowadzone na terenie Mierzei Wiślanej nie są związane z eksploatacją złoża bursztynu na podstawie koncesji geologicznej, a z robotami budowlanymi mającymi na celu realizację przekopu.

 “Przedmiotowa inwestycja nie zakłada wydobywania złóż kopalin w tym bursztynu i ich gospodarczego wykorzystania. Ponadto w trakcie realizacji przedsięwzięcia zaakceptowano rozwiązanie technologiczne, które znacznie ogranicza niezbędną do wykonania ilość robót ziemnych. Dotychczasowe wydobycie niewielkiej ilości bursztynu nastąpiło zatem przy okazji prowadzenia w obszarze ww. inwestycji robót ziemnych, które nie dochodzą do poziomu złoża” - dodano.

SPRAWDŹ: Bez 500+ Polaków czeka BIEDA. Szokujące dane BIK

 Pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się w październiku 2019 roku. Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem i ma zakończyć się w połowie 2022 roku.

Przekop Mierzei odsłonił okrutną prawdę. Bursztynu nie ma. I nie będzie. Komentarz Adama Federa [WIDEO].

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki