Działkowcy APELUJĄ do Trybunału Konstytucyjnego mądrość w rozpatrywaniu wniosku: Dla nas to jest CAŁE ŻYCIE - WIDEO

2012-06-28 15:15
Działkowcy apelują do Trybunału Konstytucyjnego mądrość w rozpatrywaniu wniosku
Autor: archiwum se.pl

Dziś Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek o uchylenie ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Dla działkowców oznacza to wiele przykrych konsekwencji, min. konieczność płacenia podatku od gruntu. Dlatego użytkownicy ogrodów protestują przeciwko uchyleniu ustawy o ROD i apelują do Trybunału Konstytucyjnego o mądrość i rozwagę. - Dla nas to jest całe życie - mówią działkowcy.

28 czerwca 2012 Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek o uchylenie ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

Uchylenie ustawy oznaczałoby dla użytkowników miejskich ogródków działkowych m.in. utratę praw do nieodpłatnego korzystania z działki, prawa do zwolnień podatkowych z tytułu użytkowania działki czy prawa do odszkodowania za utraconą własność wskutek likwidacji ogrodu.

Dlatego też, działkowcy protestują przeciwko uchyleniu ustawy. Piszą listy, pisma i odezwy i apelują do Trybunału o rozwage i wrażliwość.

- Będziemy płacić podatki, w granicach 700 zł rocznie. Dla kogo to wszystko ma być czy my mamy już wszystko utracić do końca? - mówi prezes ROD "Rezeda". - Apeluje do Trybunału Konstytucyjnego, by w sposób mądry rozważny i rozpatrzył naszą ustawę - dodaje.

Jeżeli Trybunał uchyli ustawę działkowcy stracą szereg uprawnień. Do najważniejszych, według Polskiego Związku Działkowców należą:

prawo do bezpłatnego używania gruntów publicznych pod ogrody działkowe;
• prawo do użytkowania działek na zasadzie konkretnego tytułu prawnego, podlegającego ujawnieniu w księdze wieczystej;
• prawo własności nasadzeń i obiektów usytuowanych na działce;
• prawo do zwolnień podatkowych z tytułu użytkowania działki;
• prawo do odszkodowania za utraconą własność wskutek likwidacji ogrodu;
• prawo do działki zamiennej w razie likwidacji ogrodu;
• prawo do zachowania działki i pozostania w ogrodzie w razie zasadnego żądania zwrotu terenu ogrodu przez byłych właścicieli;
• prawo przejęcia działki po zmarłym działkowcu przez jego osoby bliskie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE