Dzień Ojca 23.06.2013 - pochodzenie święta, obchody, zwyczaje na świecie

2013-06-23 19:49

W Polsce Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca. Na świecie najpopularniejszym terminem jest trzeci czwartek tego miesiąca. Idea święta pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jedna z mieszkanek małej miejscowości Spokane postanowiła, że jej ojcu, a także wszystkim tatom na świecie należy się szczególny dzień w roku. Święto zostało tam zaakceptowane w 1924 r. przez prezydenta Calvina Coolidge'a.

W porównaniu do Dnia Matki, Dzień Ojca jest mało znanym świętem. W Polsce obchodzimy je 23 czerwca. Tego samego dnia ojcowie świętują również w Nikaragui.

>>> Dzień Ojca na świecie: Kiedy różne kraje obchodzą Dzień Taty

Idea uczczenia ojców pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z miejscowości Spokane. Jedna z jej mieszkanek uznała, że jej tata zasłużył na specjalne uhonorowanie, jako że sam wychował sześcioro dzieci. Z podziwu dla swojego zaradnego rodziciela powstał pomysł, by jednego dnia w roku uczcić wszystkich ojców. Prezydent Calvin Coolidge zaakceptował to święto w 1924 r.

Kiedy obchodzi się Dzień Ojca?

Najpopularniejszym dniem, w którym obchodzi się Dzień Ojca na świecie, jest trzeci czwartek czerwca. W tym dniu świętuje się do w: Argentynie, Bułgarii, Kanadzie, Chile, Chinach, Czechach, na Węgrzech, Japonii, Meksyku, Holandii, Peru, na Filipinach, w Szwajcarii, w Turcji, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych.

W Niemczech Dzień Taty przekształcił się w Dzień Mężczyzn.