Egzamin ósmoklasisty 2019. Język polski. SPRAWDŹ ARKUSZ, PYTANIA, ODPOWIEDZI. RELACJA

2019-04-15 14:25 msz, ZPL
Arkusz
Autor: CKE

Za uczniami pierwszy egzamin ósmoklasisty 2019 z języka polskiego. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Punkty uzyskane na egzaminie ósmoklasisty będą miały wpływ na przyjęcie do szkoły średniej - liceum lub technikum. Na SE.pl relacjonujemy na żywo egzamin gimnazjalny 2019 z języka polskiego. W naszej relacji znajdziecie arkusze, pytania, odpowiedzi i komentarze. Trzymamy kciuki za was i jak najlepsze wyniki!

Egzamin ósmoklasisty 2019 jest obowiązkowy. By ukończyć szkołę podstawową do egzaminu ósmoklasisty musi przystąpić każdy uczeń. Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, bo CKE nie określiła minimalnego progu punktów, jaki trzeba na nim uzyskać. Do egzaminu ósmoklasisty trzeba po prostu przystąpić. Jego wynik ma znaczenie w rekrutacji do szkoły średniej. Im wyższy wynik z egzaminu, tym większe szanse na to, że uczeń dostanie się do wybranego liceum ogólnokształcącego, czy technikum. Na egzaminie ósmoklasisty uczeń może mieć przy sobie tylko długopis lub pióro z czarnym atramentem.

WYCIEKŁY ARKUSZE CKE!?

SPRAWDŹ, CO BYŁO NA EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY 2019 Z JĘZYKA POLSKIEGO!

UCZNIOWIE WYSTRASZENI! MAMY PIERWSZE KOMENTARZE

ARKUSZE EGZAMINACYJNE Z ODPOWIEDZIAMI Z JĘZYKA POLSKIEGO OPUBLIKUJEMY TUTAJ PO GODZINIE 13

14:25 Na dziś to już koniec. Dziękujemy i zapraszamy jutro na relację na żywo z egzaminu ósmoklasisty 2019 z matematyki.

14:05 - Chcę podziękować wszystkim nauczycielom, którzy dzisiaj pracują w czasie egzaminów; wszystkim dyrektorom szkół, którzy przygotowali komisje egzaminacyjne. Cieszymy się, że młodzież może w spokoju te egzaminy pisać. Do środy kolejne dni, kiedy egzamin będzie się odbywał, a potem oczywiście matury, które również będą przeprowadzone – powiedziała wicepremier Beata Szydło.

13:43 Strajk w I liceum ogólnokształcącym w Zambrowie został zawieszony ze względu na matury.

13:40 Poznański ZNP: Nie weźmiemy udziału w radach pedagogicznych.

13:15 Michał Sękowski, nauczyciel języka angielskiego, po tygodniu strajku postanowił zawiesić w nim swój udział. Jak twierdzi, nadal popiera postulaty nauczycieli, ale według niego protest przybrał zły obrót, przez co cierpią uczniowie. - Nie mam przekonania, czy wywalczone kilkaset złotych kosztem choćby jednego ucznia dałoby mi satysfakcję - przyznaje.

13:00 Na szkole podstawowej w Kamiennej Górze, gdzie zatrudniona jest wiceminister edukacji Marzena Machałek, nauczyciele zawiesili transparent z napisem "Marzenko, wracaj do nas, popracuj 'dla idei'".

12:35 - Po godzinie 12 zakończył się egzamin dla ósmoklasistów z języka polskiego. Nie mamy żadnych niepokojących sygnałów dotyczących przebiegu egzaminu - powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

12:28 Zbiórka na wsparcie finansowe dla strajkujących nauczycieli

12:20 Wszyscy uczniowie zakończyli pisanie pierwszej części egzaminu ósmoklasisty.

Zmierzyli się z językiem polskim, jutro czeka ich sprawdzian z matematyki, a pojutrze - z języka obcego.

Wyniki egzaminu kończącego szkołę podstawową zdający poznają 14 czerwca.

11:55 - Jeżeli ten protest się będzie rozwijał, tak jak się rozwija, to matury są bardzo poważnie zagrożone - powiedział Sławomir Broniarz.

11:50 - Jeśli jednego dnia prezes PiS chce rozdawać 20 miliardów złotych, a drugiego słyszymy, że nie ma pieniędzy, to my tego nie akceptujemy - mówi Sławomir Broniarz.

- To, o czym mówi minister Anna Zalewska, nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości - mówi Broniarz, odnosząc się do słów minister, że większość szkół sklasyfikowała już uczniów na koniec roku szkolnego.

- Nie mamy sygnału, żeby szkoły ponadgimnazjalne wychodziły ze strajku - informuje szef ZNP.

11:45 - To, że rząd zawarł porozumienie z "S", a nas dogniata kolanem, żeby zawrzeć porozumienie, bierze się z tego, że w innym przypadku rząd musiałby tłumaczyć się "Solidarności", że wypracowaliśmy lepsze warunki. W ten sposób nie dba się o ucznia i rodziców - ocenia Broniarz.

- Nie mamy żalu do tych, którzy wycofują się ze strajku. Mają do tego prawo. Zdecydowana większość placówek trwa w akcji strajkowej - informuje Broniarz.

- Mamy sygnały, że niektórzy kuratorzy próbują w formalny sposób naciskać na dyrektorów. Są to jednak zjawiska jednostkowe. Kuratorzy poszli w większości po rozum do głowy - dodał przewodniczący ZNP.

11:35 - Minister nie odniosła się do naszych postulatów, które pozostały niezmienne - mówi szef ZNP Sławomir Broniarz.

- Nie przyjmujemy jako argumentu, że budżet państwa to co miał dać, to dał - dodaje.

- Chcemy normalnie, godnie zarabiać, żeby nie musieć posiłkować się kasą zapomogowo-pożyczkową. Przykro nam, że premier nie odniósł się do naszej prośby o pilne spotkanie, tylko odsyła do bliżej nieokreślonego czasowo okrągłego stołu - mówi Broniarz.

- Rzecz dotyczy nie tylko sfery płacowej, ale i całej polityki oświatowej. Otwarcie się na dziecko i danie czasu nauczycielowi na realizację programu, nie na gonienie od zagadnienia do zagadnienia, przez co relacja ucznia z nauczycielem przybiera złe postacie - ocenia Broniarz.

- Weźmiemy jako ZNP udziału w okrągłym stole. Tego się nie da zrobić za jednym posiedzeniem, tu i teraz. Mówienie o tym, że okrągły stół pozwoli zająć się wynagrodzeniami, kanonem lektur, całą oświatą - to mówienie na temat planu, którego rząd nie ma – twierdzi szef ZNP.

11:00 Uczniowie klas VIII szkół podstawowych zakończyli zmagania z pierwszą częścią egzaminu ósmoklasisty - testem z języka polskiego.

10:55 - MEN nikogo nie dyscyplinuje. Nauczyciel jest samodzielny w podejmowaniu swoich decyzji. Jedyne, o co pytają kuratorzy to o realizację podstaw programowych, bo o to pytają rodzice. Natomiast dla ich woli strajkowania należy się szacunek, szanuję decyzję nauczycieli - stwierdziła szefowa resortu.

10:45 - W przestrzeni medialnej z ust przedstawicieli związków zawodowych padają niepokojące deklaracje – mówi Zalewska, odnosząc się do pytania o przebieg matur.

- Myślę, że w tym tygodniu rodzice będą rozmawiać z dyrektorami szkół, jeżeli będą zaniepokojeni. Matura przebiegnie, mam nadzieję, bez zakłóceń - dodała.

- Prosimy, aby związki zawodowe przybyły do okrągłego stołu - mówi.

- Zdarzają się sytuacje, że są zaproponowane oceny, ale nie zostaną wystawione, bo nauczyciel zachorował - odpowiedziała na pytanie, czy nauczyciel innego przedmiotu może wystawić oceny za strajkującego.

- Myślę, że wszystkie rady się odbędą, a uczniowie zostaną sklasyfikowani - oceniła Anna Zalewska.

- Rada Klasyfikacyjna to nie tylko kwestia matury, ale też powtarzania roku w szkole. Uczniowie, rodzice i nauczyciele na pewno nie wyobrażają sobie takiej sytuacji - stwierdziła szefowa MEN.

- Rozmawiamy ze związkami zawodowymi. O randze rozmów świadczy fakt, że przewodzi im Beata Szydło. Chcemy zmienić strukturę wynagrodzeń, ale nie jesteśmy w stanie zapewnić wyższej stawki podstawowej - powiedziała minister.

10:42 W zespole szkół ogólnokształcących w Zambrowie strajkujący nauczyciele postanowili zawiesić strajk po to, by sklasyfikować uczniów, którzy przystępują w maju do matur.

10:40 - Egzamin przebiega bez zakłóceń - poinformował Marcin Smolik, dyrektor CKE.

10:35 - 377 tys. uczniów w prawie 13 tys. szkół przystąpiło do egzaminu - mówi minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

- Wszystkie egzaminy odbyły się zgodnie z procedurami, bez zakłóceń. Jutro egzamin z matematyki - mówi.

- Chcemy pogratulować uczniom i podziękować nauczycielom, tym, którzy są przy swoich uczniach - dodała.

9:53 Michał Dworczyk powiedział, że przesunięcie terminu egzaminów maturalnych nie jest możliwe

9:50 - Nic więcej nie zaproponujemy nauczycielom; doszliśmy do ściany i jeśli chodzi o stronę finansową wyczerpaliśmy swoje możliwości - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Sasin powiedział, że 15 proc. podwyżki, czyli średnio 500 zł i 300 zł minimalny dodatek, to propozycja rządu.

- Nie jesteśmy w stanie, doszliśmy tutaj do ściany; (...) nie możemy już w tej chwili, chcąc zakończyć ten strajk położyć niczego więcej na stole, bo byłoby to nieodpowiedzialne z naszej strony - dodał minister.

9:45 Nauczycielka z Opola spotkała się z szykanami i ostracyzmem ze strony członków Związku Nauczycielstwa Polskiego i osób biorących udział w proteście. Kiedy pojechała z uczniami na wycieczkę, koledzy przysłali jej MMS-a. Zdjęcie przedstawiało jej biurko oklejone wydrukowanymi postami, w których krytykowała strajk i jego formę.

9:40 Uczniowie trzech szkół podstawowych w gminie Jonkowo na Warmii musieli rozpocząć egzamin ósmoklasisty w jednym budynku szkolnym. Powodem podjęcia takiej decyzji była obawa, że w związku ze strajkiem nauczycieli nie uda się skompletować osobnych komisji nadzorujących przebieg sprawdzianu w każdej z tych szkół.

9:30 - Apel pana premiera odczytujemy jako pewien gest wobec tego środowiska. Tyle tylko, że pan premier ma daleko większe instrumenty w swoim ręku - bardziej konkretne, bardziej rzeczowe, bardziej merytoryczne, aniżeli tylko i wyłącznie takie apele odwołujące się do emocji - powiedział Sławomir Broniarz.

9:25 - Dyrektorzy szkół w obecnej sytuacji dwoją się i troją, żeby ten egzamin zorganizować - powiedział Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
- Nie wpłynęły żadne takie skargi, które byłyby jakkolwiek różne od tego, co wpływało w poprzednich latach - dodał.

9:10 - Na tę chwilę nie mamy sygnałów o jakichkolwiek nieprawidłowościach - powiedział przed rozpoczęciem egzaminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

9:05 Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut. Uczniowie otrzymują arkusz składający się z dwóch części.

9:00 W całej Polsce rozpoczyna się egzamin ósmoklasistów 2019!

8:59 - Jutro lub w środę wyjdzie zaproszenie z kancelarii premiera do wszystkich zainteresowanych udziałem w okrągłym stole w sprawie strajku nauczycieli - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

- Widzimy takie napisy: "tylko świnie pilnują na egzaminie". Jeżeli nauczyciele, i to nie są pojedyncze przypadki, którzy zostali z dziećmi, przeprowadzali egzaminy, są "hejtowani" i poddawani presji, to zmierza w złą stronę. Ja wiem, że to jest margines na szczęście, bo większość nauczycieli ma na pierwszym planie dobro dzieci, niemniej takie przypadki się zdarzają i trzeba apelować do Związku Nauczycielstwa Polskiego, żeby działacze ZNP nie radykalizowali nastrojów - dodał Dworczyk.

8:33 - Mam wyrzuty sumienia z wielu powodów, ale nie dam sobie wmówić tego, że winę za ten stan rzeczy ponosi związek i nauczyciele, bo główna wina leży po stronie tych, który bagatelizowali, sondowali: "ale ile rzeczywiście będzie strajkujących" - powiedział Sławomir Broniarz o ewentualnym zablokowaniu matur.

8:31 - Z informacji MEN wynika, że we wszystkich szkołach powinien odbyć się egzamin ośmioklasistów - poinformował szef KSRM Jacek Sasin. Dodał, że w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zaproponuje daty, miejsce i skład tzw. okrągłego stołu dotyczącego postulatów nauczycieli.

7:59 - Jeżeli chodzi o rozwiązania płacowe, doszliśmy do granic możliwości polskiego budżetu. [...] Dziwię się nauczycielom, że strajkują. Gdybym był nauczycielem, być może nie zgadzałbym się z polityką tego rządu, ale nie odszedłbym od moich uczniów, zwłaszcza w czasie egzaminów - wicepremier Jarosław Gowin.

7:52 Egzamin ósmoklasisty jest pierwszym od czasu reformy edukacji wygaszającej gimnazja i wydłużającej naukę w szkole podstawowej. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

7:51 Z powodu strajku nauczycieli do ostatniej chwili trwały przygotowania do egzaminu ósmoklasisty.

15.04.2019 7:50 Dziś pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty. O godzinie 9 w 12,7 tys. szkół w kraju rozpocznie się test z języka polskiego. Przystąpi do niego ponad 377 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych.

Najnowsze