Francja nie chce małżeństw homo. Francuzi chcą normalności i pracy

2013-05-28 14:00

W kwietniu tego roku prezydent Francji Francois Hollande podpisał ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne i adoptowanie dzieci przez pary tej samej płci. Decyzja ta wciąż wywołuje wiele kontrowersji i staje się przyczyną starć na ulicach Paryża. W nocy z niedzieli na poniedziałek, po zakończeniu demonstracji przeciwko małżeństwom homoseksualnym, ponownie doszło tam do zamieszek. Jak poinformowała policja, aresztowano blisko 300 osób. Czy sceny podobne do tych, które dzieją się w kraju nad Sekwaną ujrzymy już niedługo w także w Polsce?

Do gwałtownych starć przeciwników małżeństw homoseksualnych z policją doszło na placu Inwalidów, w centrum Paryża. Grupy młodych ludzi, w części zamaskowanych, obrzuciły funkcjonariuszy butelkami oraz granatami dymnymi i hukowymi. Francuski minister spraw wewnętrznych Manuel Valls obciążył ugrupowania prawicowe odpowiedzialnością za zamieszki.

Według policji, w poprzedzającej je pokojowej demonstracji uczestniczyło ponad 150 tysięcy przeciwników małżeństw homoseksualnych, usankcjonowanych 23 kwietnia ustawą, która pozwala im również na adopcję dzieci. Organizatorzy manifestacji twierdzą, że wzięło w niej udział około miliona ludzi.

>>> USA: Barack Obama poparł GEJÓW. Homoseksualne GWIAZDY go uwielbiają

Co w Polsce?

Burzliwa dyskusja na temat zawierania małżeństw homoseksualnych toczy się w wielu krajach na świecie. Temat ten, również w Polsce, jest poruszany coraz częściej. Znaczna większość sondaży w tej sprawie pokazuje jednak, że jesteśmy zdecydowanie przeciwni zawieraniu małżeństw przez pary tej samej płci. Jeszcze więcej osób sprzeciwia się adoptowaniu przez nie dzieci.

Jak wygląda w Polsce sytuacja prawna w kwestii zwiazków homoseksualnych? Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi w art. 18, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w Polsce małżeństwo może zawrzeć jedynie kobieta i mężczyzna. Do tej pory nie stwierdzono inicjatyw ustawodawczych zmierzających do zmiany tych przepisów. Jednocześnie Konstytucja RP, Kodeks cywilny i Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawierają żadnego postanowienia odnoszącego się do innych niż małżeństwo kobiety i mężczyzny związków cywilnych.

Związki Partnerskie

Istnieje dość duży stopień poparcia dla związków partnerskich osób różnej płci pozostających w stałych związkach, który jest nieco mniejszy dla związków tej samej płci, zatem wiele kontrowersji i debat skupia się na tych właśnie związkach i homoseksualizmie, chociaż we Francji związki partnerskie osób tej samej płci stanowią tylko 10% wszystkich związków partnerskich.

W styczniu tego roku Sejm, po burzliwej dyskusji, głosami posłów PiS, SP, zdecydowanej większości posłów PO i PSL odrzucił w pierwszym czytaniu poselskie projekty ustaw o związkach partnerskich wraz z przepisami wprowadzającymi przygotowane przez SLD, RP oraz PO. Przed głosowaniem ówczesny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin poinformował, że według jego resortu wszystkie przedstawione projekty są sprzeczne z art. 18 Konstytucji, z czym nie zgodził się premier Donald Tusk podkreślając, że w sprawie konstytucyjności rozpatrywanych projektów nie ma stanowiska żadnej instytucji rządowej. Tusk wygłosił przemówienie głosząc, że związki partnerskie to nie sprawa sumień, lecz przywództwa w partii, aczkolwiek nie wprowadzono dyscypliny partyjnej w tej sprawie, mimo stosowania jej nawet w sprawach dotyczących wicemarszałków sejmu.

Związki partnerskie czy dyskusja na temat in vitro to u nas, niestety, tylko tematy zastępcze. W kraju, w którym wszystko drożeje, wzrasta bezrobocie, zadłużenie rośnie, są afery z budową dróg, nieustannie wybuchają mniejsze i większe skandale są rzeczy ważniejsze i istotniejsze niż nieustanne dyskusje na tego typu tematy. Politycy powinni o tym pamiętać.

W najbliższą środę w Montpellier odbędzie się pierwszy we Francji ślub pary homoseksualnej. Związek małżeński zawarty zostanie przez dwóch mężczyzn. Jak w Polsce dalej potoczy się sprawa małżeństw homoseksualnych? Tego nie wiadomo. Jedno jest pewne: małżeństwa tego rodzaju w Polsce to raczej, z wielu przyczyn, bardzo odległa perspektywa, a nasz kraj ma dużo poważniejsze problemy z którymi w pierwszej kolejności musi się uporać. Tego domaga się i będzie domagać się społeczeństwo.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki