Generałowi Jaruzelskiemu wypompowali 1,5 litra wody z płuc

2011-03-24 20:03 an

Generał Wojciech Jaruzelski (88 l.) wciąż przebywa w szpitalu w ciężkim stanie. Jest tak osłabiony chorobą, że nie wstaje z łóżka od ponad tygodnia. Lekarze poddają go serii badań, by znaleźć przyczynę choroby. Jak się dowiadujemy, na razie bez skutku.

Rodzina i bliscy Wojciecha Jaruzelskiego od ponad tygodnia czekają na lepsze informacje. Niestety, na razie lekarze nie mają dobrych wieści. Nie wiadomo też, jak długo potrwa leczenie autora stanu wojennego.

- Nie wiemy, kiedy pan generał będzie mógł wrócić do domu i do pracy - słyszymy w sekretariacie generała. Jak się dowiadujemy, Wojciech Jaruzelski poddawany jest kolejnym badaniom. Przed weekendem pobierano mu wycinek z węzłów chłonnych. Dwa dni temu miał pobierany szpik kostny, a wczoraj wykonywano mu badania urologiczne.

Patrz też: Generał Jaruzelski był bliski śmierci. Leży w ciężkim stanie w szpitalu

Już się nie dusi

W płucach generała zaczęła gromadzić się woda, co bezpośrednio zagrażało jego życiu. Lekarze musieli wykonać u generała zabieg odbarczania, czyli ściągnięcia gromadzącego się w opłucnej płynu. Było tego ok. 1,5 litra. Dzięki zabiegowi generał przestał się dusić.

Jest słaby

- Małżonek jest bardzo słaby. Jakby przelewał się przez ręce. Nie ma w sobie sił, by wstać z łóżka - mówi pani generałowa Barbara Jaruzelska. Jednak mimo złego stanu, były prezydent prosi ją co chwila, by zabrała go do domu. - To jest jego cecha. Zawsze chciał uciekać ze szpitala. Zresztą jak chyba każdy chory. Tym razem jednak nie ma mowy, by mąż wrócił do domu. Jest zbyt poważnie chory. Nie poradziłabym sobie z całodzienną opieką nad nim. Zarówno mój mąż, jak i ja mamy przecież swoje lata i coraz mniej sił - mówi nam Barbara Jaruzelska.

Żona generała Barbara Jaruzelska: Nie wiem, kiedy mąż wróci do domu

- Małżonek bardzo chciałby już wrócić do domu, ale na razie nie ma o tym mowy. Jest zbyt poważnie chory i bardzo osłabiony. Nie wiem, kiedy będzie mógł wyjść ze szpitala - mówi "Super Expressowi" Barbara Jaruzelska, żona generała.