GROMOSŁAW CZ. wziął 2,5 MLN ZŁ ŁAPÓWKI. Prokuratura stawia poważne ZARZUTY GENERAŁOWI

2011-11-25 14:01

To może być największa afera korupcyjna w Polsce po 1989 roku. Pięciu zatrzymanych, w tym były szef Urzędu Ochrony Państwa gen. Gromosław Cz. (66 l.), miało za doradztwo przy prywatyzacjach spółek STOEN oraz LOT otrzymać ok. 10 milionów złotych łapówek. Według śledczych sam generał przyjął aż 2,5 mln zł.

– Prowadzone od 2005 roku postępowanie dotyczy korupcji przy prywatyzacji PLL LOT oraz warszawskiej spółki STOEN. Udało się uzyskać materiały wskazujące na to, że grupa osób, przy współudziale urzędników działających w Ministerstwie Skarbu, w latach 1998–2004 podejmowała działania korupcyjne zmierzające do przeprowadzenia tych prywatyzacji – informuje rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach Leszek Goławski.

Wczoraj po przesłuchaniu zatrzymanych śledczy ustalili, że mogą opuścić areszt po wpłaceniu kaucji – od 500 tys. do nawet 3 mln złotych. Generał Cz. wpłacił 1 mln kaucji i wyszedł na wolność.

Gigantyczne łapówki

Były szef UOP gen. Gromosław Cz. usłyszał zarzut przyjęcia 1 mln 400 tys. euro łapówki wspólnie i w porozumieniu z Andrzejem P., byłym doradcą ministra skarbu Wiesława Kaczmarka (53 l.) z SLD oraz z Michałem T., znanym warszawskim prawnikiem i byłym rzecznikiem dyscypliny PZPN.

Z kolei Piotr D., były asystent Leszka Balcerowicza (64 l.), miał lobbować przy prywatyzacji LOT-u. Za swoje usługi miał otrzymać milion dolarów. Piąty zatrzymany to Piotr P., współwłaściciel firmy konsultingowej.

Zapłata za usługi doradcze

Na czym polegał proceder przy prywatyzacji STOEN-u? – Oficjalnie Gromosław Cz. prowadził firmę konsultingową i doradzał przy prywatyzacji. W praktyce lobbował na rzecz firm zainteresowanych prywatyzacją. Za skuteczne załatwienie sprawy miał otrzymać wynagrodzenie. Robił to w porozumieniu i we współpracy z Michałem T.

Z kolei Andrzej P. miał za zadanie przekonywać urzędników Ministerstwa Skarbu, by wybrali firmę wskazaną przez Gromosława Cz. Firmy zainteresowane prywatyzacją miały dawać im łapówki, księgując je jako zapłatę za doradztwo – mówi nam jeden z oficerów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Pieniądze z łapówek miały trafiać na konta podejrzanych za granicą, m.in. w Szwajcarii i na Cyprze.

Dochnal i kasjer lewicy pogrążają generała

Według "Rzeczpospolitej" Gromosław Cz. może mieć problemy jeszcze w związku z inną sprawą. Okazuje się bowiem, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza, czy generał jako szef UOP przyjął 2 mln zł kolejnej łapówki.

Śledztwo, które toczy się od 2009 r. wszczęto na podstawie zeznań Petera V., szwajcarskiego bankiera okrzykniętego "kasjerem lewicy". To on ujawnił, że gen. Cz. miał otrzymać na szwajcarskie konto wątpliwe wpłaty. Z kolei RMF FM informuje, że generała mogły pogrążyć zeznania lobbysty Marka Dochnala. Miał on kilka lat temu ujawnić listę prywatyzacji, przy których doradzał Gromosław Cz.

ZATRZYMANI PRZEZ CBA

 

Gromosław Cz.
Były szef Urzędu Ochrony Państwa, właściciel firmy konsultingowej. Według śledczych miał wziąć 600 tys. euro łapówki ukrytej jako zapłata za usługi doradcze przy prywatyzacji firmy energetycznej STOEN. To on miał być mózgiem przedsięwzięcia, które może być największą aferą korupcyjną po 1989 r. Jeżeli zarzuty by się potwierdziły, grozi mu do 8 lat więzienia.

Andrzej P.
Biznesmen, były członek gabinetu politycznego Wiesława Kaczmarka, ministra skarbu w rządzie Leszka Millera. To on miał namawiać urzędników resortu, by prywatyzację STOEN-u organizowały konkretne firmy. "Tajemnicze spółki z rajów podatkowych, spory z innymi akcjonariuszami, byłymi menedżerami czy kontrahentami, generalnie: ostra gra" - tak opisywał go w 2010 r. "Puls Biznesu".

Piotr D.
Były doradca wicepremiera, ministra finansów Leszka Balcerowicza. Członek jego gabinetu politycznego. Były członek zarządu PLL LOT S.A. Kwota łapówek, jaką miał otrzymać za tzw. usługi doradcze przy prywatyzacji LOT, miała wynieść 1 mln dolarów.

Michał T.
Znany warszawski adwokat i były rzecznik dyscypliny PZPN. Za jego kadencji Wydział Dyscypliny zdecydował o ukaraniu klubów zamieszanych w... aferę korupcyjną. Miał współpracować z Gromosławem Cz. i Andrzejem P. przy prywatyzacji firmy Stoen.

Piotr P.
Współwłaściciel firmy konsultingowej.