Historia pani Marzeny wpłynęła na zmiany w systemie ochrony zdrowia nowe zdjęcie

i

Autor: Materiały prasowe

Szpital w Łódzkiem musi zapewnić dostępność Głuchym

Historia pani Marzeny wpłynęła na zmiany w systemie ochrony zdrowia

2023-09-25 0:05 Materiał sponsorowany

Pani Marzena jest osobą Głuchą. Posługuje się na co dzień polskim językiem migowym (PJM). Mieszka w mieście w województwie łódzkim. Regularnie odwiedza poradnię specjalistyczną w jednym z publicznych szpitali. Niestety, natrafiła na barierę w komunikowaniu się. Lekarz specjalista nie miga. Przez to pani Marzena nie rozumiała, co do niej mówi.

Pani Marzena złożyła do szpitala wniosek o zapewnienie dostępności przez tłumacza PJM. Szpital choć to zadeklarował, to tłumacza nie zapewnił. W trakcie wizyty pani Marzena i lekarz próbowali się porozumieć, pisząc do siebie na kartkach.

Trwało to długo i nie przyniosło efektów. Pacjentka i tak niewiele rozumiała, bo polski to dla Głuchych język obcy.

Pani Marzena zwróciła się po pomoc do Prezesa Zarządu PFRON. Złożyła skargę na brak dostępności. PFRON nakazał szpitalowi zapewnić tłumacza PJM, wyznaczyć i odpowiednio oznakować, jak można skorzystać z usług tłumacza.

Szpital sprawnie zrealizował decyzję. Dzięki temu pani Marzena i inni pacjenci posługujący się polskim językiem migowym już mogą komfortowo korzystać z opieki zdrowotnej w tym szpitalu.

Jeżeli masz podobne trudności w korzystaniu z przychodni, szkoły, biblioteki albo instytucji kultury, również możesz to zmienić. Wejdź na stronę dostepnosc.pfron.org.pl, aby dowiedzieć się, jak złożyć wniosek i skorzystać z prawa do dostępności. 

logo pfron

i

Autor: Materiały prasowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany