Spółki energetyczne mają więc ograniczony wpływ na ich wysokość, natomiast sami możemy zadbać o wysokość naszych rachunków. Jak to zrobić?
Tarcza antyinflacyjna
Zamrożenie cen energii w ramach tarczy solidarnościowej w 2023 r. gwarantuje gospodarstwom domowym rozliczenia po tegorocznych cenach. Ustalono limity:
- do 2 000 kWh/ rok dla gospodarstwa domowego,
- do 2 600 kWh/ rok dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami,
- do 3 000 kWh/ rok dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny (również dla seniorów, którzy posiadają kartę i odchowali co najmniej troje dzieci).
Jak zmniejszyć zużycie
Najpierw powinniśmy sprawdzić, ile w ciągu roku zużywamy energii elektrycznej w naszym domu lub mieszkaniu. W tym celu wystarczy zalogować się na koncie internetowym naszego dostawcy prądu, gdzie w ramach „Historii odczytów” jest podana wysokość zużycia, najczęściej z kilku ostatnich lat. Zwolennicy faktur papierowych zużycie za ostatnie okresy znajdą w zestawieniu „Sprzedaż energii elektrycznej”, gdzie roczne zużycie otrzymamy po zsumowaniu wartości z ostatnich 12 miesięcy.
– Znając już te wartości wystarczy zadać sobie pytanie – czy mieścimy się w limicie zakładającym zamrożenie cen prądu dla naszego gospodarstwa domowego? Jeśli nie, bądź jeśli jesteśmy blisko górnej granicy, jak najszybciej powinniśmy sprawdzić, które z naszych urządzeń domowych odpowiadają za największe zużycie energii. Warto w tym celu wejść na stronę www.liczysieenergia.pl, gdzie w zakładce „Domowe oszczędzanie” mamy informacje, ile energii zużywają najpopularniejsze domowe sprzęty, ale również porady, jak korzystać z nich optymalnie – czyli bez ograniczeń, ale przy tym również bez zbędnego pobierania prądu – mówi Marcin Sołtys, ekspert ds. regulacji Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
Czy wiesz, że…
Z danych GUS-u za 2021 r. wynika, że w porównaniu do ub.r. zużycie energii elektrycznej na jednego odbiorcę (gospodarstwo domowe) w Polsce spadło o 0,8 proc. i wyniosło średnio 1979,9 kWh. Co ciekawe, zużycie było niższe w miastach (1 741 kWh, spadek o 0,6 proc.), niż na obszarach wiejskich - 2 452,9 kWh, spadek o 1,3 proc.
Porady na temat racjonalnego zużycia energii i jednocześnie sposoby na zmniejszenie rachunków za prąd znajdziemy na stronie kampanii edukacyjnej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej – www.liczysieenergia.pl.
Partnerem materiału jest Polski Komitet Energii Elektrycznej