Badania były prowadzone przy użyciu maseczek N95 i koronawirusa. Chciano ustalić, które metody odkażania będą najbardziej skuteczne, a przy tym nie uszkodzą maski. - Opisywane przez nas metody działają tak samo skutecznie w przypadku zapobiegania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 co grypą i bakteriami - podkreślił Vincent Munster jeden z badaczy. - Swoje wnioski opieramy na 10-letnich badaniach na temat dekontaminacji.
Jakie metody sprawdzano?
Niestety, przede wszystkim okazało się, że tak często stosowany alkohol etylowy nie sprawdził się w odkażaniu N95. Może on trwale uszkodzić maseczkę.
Odparowany nadtlenek wodoru (VHP) jest środkiem, który stosuje się głównie w największych amerykańskich szpitalach. Skutecznie usunął wirusa, a także pozostawił maseczkę w niezmienionym kształcie zapewniając przy tym materiał w takim stanie, że dalej skutecznie ograniczał transmisję. Maseczka przetrwała 3 cykle odkażania.
Lampa UV to również skuteczny środek wiruso- oraz baktreiobójczy. Każde naświetlanie jednak zmienia strukturę materiału i po 3 razach nie jest ona na tyle skuteczna, co na początku. Mimo, że wygląda na nienaruszoną skuteczność drastycznie spada.
Obróbka cieplna to kolejna metoda, którą sprawdzano. Maseczki można odkazić umieszczając je w nagrzanym do 70 stopni Celsjusza piekarniku na co najmniej 30 minut. Okazało się jednak, że ta metoda sprawdzi się na zaledwie 2-3 użycia.
Dr Munster przyznaje, że najskuteczniejsza metoda to odparowany nadtlenek wodoru, ale nie da się tego środka zastosować powszechnie nawet w szpitalach, nie mówiąc już o prywatnych domach.
Efektywność tego sposobu odkażania potwierdzają też kanadyjscy naukowcy. Przebadali oni maseczki różnych marek i rodzajów. Okazało się, że część z nich przetrwała, i wciąż była skuteczna, nawet 10 cykli z wykorzystaniem odparowanego nadtlenku wodoru.
Badania prowadzono Rocky Mountain Laboratories of the National Institute of Allergy and Infectious Diseases [laboratoria Państwowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Gór Skalistych]
UWAGA!
Sposoby i zasady odkażenia maseczek specjalistycznych nie mają jednak zastosowania w przypadku maseczek szytych w domu. Te należy zaraz po przyjściu do domu wrzucić do pralki i uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni. Gdy mamy w taką maseczkę włożony jednorazowy filtr, należy go wcześniej wyjąć i wyrzucić.
Polecamy także:
- Jak swobodnie oddychać w maseczce ochronnej?
- Najlepsze i najgorsze maseczki ochronne dla okularników
- Pocą ci się dłonie w jednorazowych rękawiczkach? Zobacz, co zrobić.
- Jak używać rękawiczek jednorazowych, by nie stały się źródłem zakażenia?
- Jak wygodnie pracować w maseczce ochronnej?
- WHO ostrzega, że druga fala epidemii jest pewna - Polacy boją się jednak innej choroby
- Czy wkrótce znów ruszą baseny i kluby fitness?