Jak przyspieszyć wizytę u lekarza specjalisty i ominąć kolejki? "Super Express" radzi

2014-07-25 4:00

Nie mówimy, że nie ma kolejek do lekarzy. Bo są. Prawie 400 tys. Polaków czeka na operację zaćmy. Ponad 70 tys. pacjentów nie może się doczekać operacji stawu biodrowego. Są kolejki do alergologa, reumatologa, wszędzie. Można jednak znaleźć miejsca, gdzie kolejki są znacznie mniejsze. Dzięki temu Czytelnicy "Super Expressu" mogą przyspieszyć wizytę u specjalisty nawet o kilka miesięcy. Przeczytaj i dowiedz się, jak szukać takich miejsc.

Poza kolejką

Na początek sprawdź, czy nie jesteś uprawniony do leczenia poza kolejnością. 18 maja zmieniły się zasady i teraz, jeśli jesteś osobą uprawnioną, powinieneś dostać się do lekarza w dniu zgłoszenia lub nie później niż w ciągu 7 dni roboczych.

Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością? Zasłużeni honorowi dawcy krwi; zasłużeni dawcy przeszczepu; inwalidzi wojenni i wojskowi; kombatanci oraz niektóre osoby represjonowane będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego; żołnierze lub pracownicy oraz weterani poszkodowani podczas misji poza granicami. Poza kolejnością leczone są też tzw. przypadki pilne.

Czytaj: Rząd znowu obiecuje: Skończą się kolejki do lekarzy!

Szukaj kolejek

Jeśli nie należysz do którejś z tych grup, szukaj miejsca gdzie jest najkrótsza kolejka. W każdym oddziale wojewódzkim NFZ działają bezpłatne infolinie, gdzie uzyskasz najświeższe informacje (www.nfz.gov.pl). Ci, którzy mieszkają na Dolnym Śląsku, mogą natomiast wyszukać szpital, gabinet bez kolejki sami. Na stronie www.nfz-wroclaw.pl jest zakładka "Gdzie bez kolejek". - Należy wpisać rodzaj świadczenia, jakiej poradni szukamy i miejscowość - tłumaczy Joanna Mierzwińska, rzecznik Oddziału NFZ we Wrocławiu. Sprawdziliśmy.

Wizyta last minute

Jeśli już masz wskazany termin wizyty, to i tak dzwoń na rejestrację i dopytuj się, czy nie ma nic wcześniej. Pacjenci często rezygnują i zwalnia się miejsce. Np. aż

13 proc. zapisanych rezygnuje z wizyty u kardiologa, 9 proc. - u neurologa. Może i ty akurat trafisz na kolejkowe last minute.

Pamiętaj o skierowaniu

Skierowanie do specjalisty jest bezterminowe. Nie potrzeba go do ginekologa, onkologa, psychiatry, wenerologa i dentysty. Do końca roku bez skierowania leczymy się też u dermatologa i okulisty.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail