Koronawirus. Te gminy w Polsce się nie szczepią! Tam rozpocznie się czwarta fala? Zagraża im Delta?

i

Autor: ckstockphoto/cc0/Pixabay.com Są w Polsce gminy, który mieszkańcy szczepią się przeciwko koronawirusowi rzadziej niż inni. Dlaczego tak się dzieje?

Koronawirus. Te gminy w Polsce się nie szczepią! Czwarta fala przyniesie tam lockdown? Zagraża im Delta?

2021-07-12 11:04

Są w Polsce gminy, który mieszkańcy szczepią się przeciwko koronawirusowi rzadziej niż inni. Dlaczego tak się dzieje? Nie zawsze decyduje niechęć do szczepionek, ale też kwestie logistyczne, choć skutek jest ten sam - to im zagraża najbardziej czwarta fala koronawirusa. Co więcej, wybrane z najsłabiej zaszczepionych gmin są ponadto narażone na atak wariantu Delta. Dlaczego? Ich mieszkańcy muszą dzielić swoje życie pomiędzy Polskę a zagranicę.

Koronawirus. Te gminy w Polsce się nie szczepią! Tam rozpocznie się czwarta fala?

Najniższy poziom wyszczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce dotyczy gminy Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim. Na COVID-19 zaszczepiło się tam w pełni 2 913 spośród niespełna 26 tys. mieszkańców, co stanowi 12,9 procenta zaszczepionych, natomiast kolejne nieco ponad 800 osób przyjęło na razie jedną dawkę szczepionki. Dla porównania w gminach z najwyższym poziomem zaszczepienia współczynnik ten wynosi blisko 60 procent. Kolejne miejsce na liście gmin w Polsce z najniższym poziomem wyszczepienia zajmują: Lipnica Wielka, Biały Dunajec, Szaflary - wszystkie, podobnie jak Czarny Dunajec, leżą na Podhalu. Czy to tam będzie miała początek czwarta fala pandemii koronawirusa?

Czytaj też: Borowce. Justyna i Janusz byli parą od dzieciństwa. Jacek zmienił ich życie w koszmar. To dlatego, że sam wszystko stracił?

Szczepią się w Austrii - zagraża im wariant Delta?

Jak informuje wyborcza.pl, Dominika Wantuch, wójt gminy Lipnica Wielka, tłumaczy, że poziom wyszczepienia jest tam zaniżony. To dlatego, że wielu jej mieszkańców pracuje w Austrii, dlatego szczepią się właśnie tam. Z powodu wojaży mogą być oni jednak bardziej narażeni na zakażenie się wariantem Delta koronawirusa. Słabo wygląda tam natomiast poziom zaszczepienia wśród osób w grupach wiekowych powyżej 60 i 70 lat, w których odsetek wyjeżdżających do Austrii nie jest raczej zbyt duży. Powody mogą być dwa: to albo niechęć do szczepień, albo problem starszych osób z dotarciem do punktu bądź nawet zapisaniem się na szczepienie. Za niechęć do szczepień wśród mieszkańców Podhala może m.in. odpowiadać ruch antyszczepionkowy promowany przez Góralskie Veto z Sebastianem Pitoniem na czele. Jego zwolennicy mieli twierdzić, że szczepienia są eksperymentem medycznym (dlatego nie należy ich przyjmować), a koronawirus to "lekka, przyjemna choroba".

Czytaj też: Śląskie. Zaginęły dwie nastolatki! 13-letnia Klaudia i 16-letnia Oliwia mogły przebywać razem [ZDJĘCIA]

Podkarpacie i Podlasie też w czołówce - na ratunek księża?

W czołówce gmin z najniższym poziomem wyszczepienia (NA ZDJĘCIU pod tekstem) są też te z Podkarpacia: Dzikowiec, Bojanów, Osiek Jasielski (procent w pełni zaszczepionych to nieco powyżej 16 procent) i Podlasia: Grajewo i Turośl (niespełna 18 procent). Jak informuje wyborcza.pl, w województwie podlaskim zastępca prezydenta Białegostoku apelował do księży, by z kolei ci zachęcali do szczepień mieszkańców - w wielu miejscach regionu nadal pozostają oni autorytetami dla parafian.

Niski poziom wyszczepienia - będzie lockdown?

Gminom w Polsce z najniższym poziomem wyszczepienia grozi bardziej niż innym ponowne wprowadzenie lockdownu. Mówił o tym m.in. prof. Miłosz Parczewski z Rady Medycznej przy premierze. Ekspert powiedział w programie "Gość Wydarzeń" na antenie Polsat News, że gdy w Polsce pojawi się czwarta fala koronawirusa (według najnowszych prognoz ma do tego dojść w połowie sierpnia - przyp.red.), trzeba będzie rozważyć kolejny lockdown, choć tym razem ma on mieć charakter stricte regionalny. Zamknięcie wybranych województw, powiatów czy gmin ma jednocześnie uchronić inne, gdzie poziom wyszczepienia jest znacznie większy.

Czytaj też: Czarnek z piękną żoną na Jasnej Górze. Przyjechali do Rydzyka. Zakonnik zachwycony: Bardzo dobrzy ludzie! [ZDJĘCIA]

Koronawirus. Te gminy w Polsce się nie szczepią! Tam rozpocznie się czwarta fala? Zagraża im Delta?

i

Autor: gov.pl Są w Polsce gminy, który mieszkańcy szczepią się przeciwko koronawirusowi rzadziej niż inni. Dlaczego tak się dzieje? Nie zawsze decyduje niechęć do szczepionek, ale też kwestie logistyczne, choć skutek jest ten sam - to im zagraża najbardziej czwarta fala koronawirusa. Co więcej, wybrane z najsłabiej zaszczepionych gmin są ponadto narażone na ataku mutacji Delta. Dlaczego? Ich mieszkańcy muszą dzielić swoje życie pomiędzy Polskę a zagranicę.
Czwarta fala koronawirusa w Polsce! Niedzielski podaje datę