Koronawirus. Trzecia dawka szczepionki szybciej niż po pół roku? Ważne decyzje na spotkaniu Morawiecki-Rada Medyczna

i

Autor: whitesession/cc0/Pixabay.com; Tomasz Golla/Super Express Trzecia dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi szybciej niż po pół roku? Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w tej sprawie z Radą Medyczną

Koronawirus. Trzecia dawka szczepionki szybciej niż po pół roku? Ważne decyzje na spotkaniu Morawiecki-Rada Medyczna

2021-11-22 9:50

Trzecia dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi szybciej niż po pół roku? W niedzielę, 21 listopada premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Radą Medyczną, by ustalić, jakie decyzje należy podjąć, by ograniczyć skutki pandemii koronawirusa w Polsce. Jedną z nich jest szybsze przyjęcie trzeciej dawki szczepionki, (przypominającej) czyli przed upływem pół roku od momentu pełnego zaszczepienia.

Koronawirus. Trzecia dawka szczepionki szybciej niż po pół roku? Ważne decyzje na spotkaniu Morawiecki-Rada Medyczna

Jak informuje PAP, trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi będzie można prawdopodobnie przyjąć szybciej niż po pół roku od momentu pełnego zaszczepienia. To jedna z decyzji, które zapadły na niedzielnym spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z Radą Medyczną. Już w przyszłym tygodniu ma zostać wydany komunikat ws. szybszych szczepień, co potwierdza prof. Magdalena Marczyńska. Jak mówi, czas oczekiwania na trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi zostanie najprawdopodobniej skrócony z pół roku do 5 miesięcy, a taka możliwość ma zostać wprowadzona "lada moment". To nie wszystkie tematy, jakie poruszono na spotkaniu Morawieckiego z Radą Medyczną, bo jej członkowie zwracali też uwagę na brak miejsc w szpitalach na oddziałach pulmonologicznych bądź neurologicznych i konieczność powstania nowych oddziałów covidowych. Eksperci z Rady Medycznej opowiedzieli się ponadto za zmianą przepisów umożliwiającą pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko koronawirusowi.

- W kolejnych tygodniach polityka państwa w walce z epidemią ma być taka, aby wzmocnić jeszcze bardziej działania proszczepienne, egzekwować zasadę DDM (dezynfekcja, dystans, maseczki - przyp.red.) i nakładać kary m.in. za brak noszenia maseczek tam, gdzie jest to wymagane. Ma być wystawianych więcej mandatów za złamanie tych przepisów, ma być wzmocnione egzekwowanie przestrzegania tych zasad - mówi PAP prof. Marczyńska.

Czytaj też: Te dane przerażają! Tylu samobójstw jeszcze nie było. Dzieci nie radzą sobie w pandemii?

Sonda
Szczepiliście się przeciwko koronawirusowi?
Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19