Koronawirus: Rząd podjął TRUDNĄ decyzję. Niedzielski zapowiedział OTWARCIE szpitali tymczasowych

2021-03-05 14:42 km
Koronawirus: Rząd podjął TRUDNĄ decyzję. Niedzielski zapowiedział OTWARCIE szpitali tymczasowych
Autor: Łukasz Łukaszewski / nadesłane Koronawirus: Rząd podjął TRUDNĄ decyzję. Niedzielski zapowiedział OTWARCIE szpitali tymczasowych

Koronawirus w Polsce - nowe obostrzenia. W piątek (5.03.2021) podczas konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zmiany, które w najbliższych dniach wejdą w życie w naszym kraju. Ostrzejszy lockdown został wprowadzony w województwie pomorskim. Tymczasem szef resortu przekazał ważne informacje dotyczące szpitali. Jak się okazuje, MZ zmienia strategię.

Spis treści

  1. Koronawirus w Polsce: Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany
  2. Koronawirus: Rząd podjął TRUDNĄ decyzję. Ministerstwo Zdrowia zmienia strategię
  3. Koronawirus w Polsce. Minister Niedzielski zapowiada otwarcie szpitali tymczasowych

Koronawirus w Polsce: Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany

Koronawirus w Polsce wciąż spędza nam sen z powiek. Ostatnie dni przyniosły mnóstwo nowych przypadków, więc spodziewaliśmy się konkretnych reakcji ze strony rządzących. W piątek (5.03.2021) o zmianach opowiedział minister Adam Niedzielski. W woj. warmińsko-mazurskim został wprowadzony totalny lockdown. Bardzo surowe obostrzenia są także w województwie pomorskim. Na tym jednak nie koniec. Dramatyczna sytuacja w szpitalach powoduje, że resort zmienia strategie związaną z placówkami medycznymi. 

Przeczytaj też: Szpital tymczasowy w Gdańsku ruszy za trzy dni! Tak będą walczyć z COVID-19. Znamy szczegóły 

- Prowadzimy monitoring mutacji, które są odpowiedzialne za rozwój pandemii. Na początku stycznia udział mutacji brytyjskiej wynosił ok. 10 proc., w lutym wzrósł do 10 proc., a najnowsze badania pokazują, że jest na poziomie - 25 proc - wyjaśnił Niedzielski.

Koronawirus: Rząd podjął TRUDNĄ decyzję. Ministerstwo Zdrowia zmienia strategię

Minister Adam Niedzielski ogłosił zmianę strategii resortu. - Cały czas mamy do czynienia z kontynuacją wzrostową jeżeli chodzi o dzienną liczbę zachorowań. Niestety ta tendencja ma charakter trwały - przyznał szef MZ. Jak teraz ministerstwo zamierza walczyć z COVID-em? Ważną rolę odegrać szpitale tymczasowe, które już wcześniej pojawiły się w wielu miastach. 

Koronawirus w Polsce. Minister Niedzielski zapowiada otwarcie szpitali tymczasowych

Szczegóły zostały przedstawione na piątkowej konferencji prasowej. - Podjęliśmy decyzję taką, że w pierwszej kolejności nie będziemy wyznaczać z powrotem tych jednostek, które poprzednio zajmowały się COVID-em. Będziemy natomiast otwierali lub przywracali do funkcjonowania szpitale tymczasowe. To jest bardzo ważna zmiana jakościowa, ponieważ dzięki temu, że w ten sposób przygotowaliśmy się do trzeciej fali, mamy teraz komfort tego, że nie musimy tej standardowo działającej w tym systemie szpitalnym liczby łóżek przeznaczać na leczenie chorych z koronawirusem - powiedział minister Niedzielski.

Szef MZ podkreślił, że pozytywne głosy o przydatności szpitali tymczasowej pokazują, że warto było zastosować taki manewr. W kolejnych dniach będą otwierane kolejne szpitale tymczasowe. Wojewodowie mieli zadeklarować, iż w ciągu 2-3 dni można przygotować taką jednostkę do skutecznego działania. Będą one wyposażone w potrzebny sprzęt, w tym m.in. respiratory. W ten sposób zostanie zwiększona baza łóżek, która obecnie wynosi 26 tysięcy. 

Super Raport 05.03 (Goście: Włodzimierz Cimoszewicz - były premier oraz prof. Antoni Dudek - historyk), Sedno Sprawy: Janusz Korwin-Mikke
Najnowsze