KŁÓTNIA NAUKOWCÓW z Wielkopolski o WYNALAZEK. Obaj twierdzą, że wymyślili SYSTEM SENSOR

2012-03-16 18:47

Choć razem pracowali przy wynalazku, teraz nie mogą na siebie patrzeć. - To ja wymyśliłem System Sensor, ten pan tylko mnie zainspirował i mi pomagał - mówi dr Edward Tyburcy (61 l.) z Ostrowa Wielkopolskiego, naukowiec i wykładowca. - Bzdura! - odpowiada Roman Biadała (42 l.), kiedyś student doktora. - To mój wynalazek. Dr Tyburcy tylko sporządził dokumentację - tłumaczy. I komu tu wierzyć?

Ten wynalazek wielu niepełnosprawnym otworzył okno na świat. Przeznaczony jest dla osób sparaliżowanych. Dzięki Sensorowi mogą pracować na komputerze, włączać telewizor, wezwać pomoc czy nawet komunikować się z innymi. Wszystko dlatego, że chory może sterować swoim komputerem za pomocą dowolnej, choćby trochę sprawnej części ciała.

System Sensor, jak nazwano wynalazek, został okrzyknięty fenomenalnym i tanim rozwiązaniem. Był wspólny sukces obu wynalazców, występy w telewizji, wyjazdy do Sejmu. Teraz są kłótnie, obrzucanie się błotem.

Dziś urządzenie produkuje i sprzedaje już tylko Biadała.

- Tak naprawdę zainspirował mnie mój przyjaciel Zygmunt, który zachorował i był przykuty do łóżka. To dla niego stworzyłem System Sensor i to ja wciągnąłem do prac dr. Tyburcego, żeby pomógł mi przy sporządzaniu dokumentów i certyfikatów. Poprosiłem też kolegów informatyków, żeby napisali dla mnie program komputerowy. Wszystkim im zapłaciłem - mówi Biadała.

Kto wynalazł System Sensor?

Tyburcy mówi coś zupełnie innego: - Pan Biadała chciał urządzenie zrobić zupełnie inaczej. To ja wpadłem na pomysł, który został wdrożony. Jestem teoretykiem i praktykiem, to była dla mnie chwila. Teraz Biadała twierdzi, że jest jedynym autorem Systemu, a to kłamstwo.

Kłótnię wynalazców może rozstrzygnie sąd. Tam Roman Biadała zamierza udowodnić, że to on stworzył projekt, schematy, kody źródłowe i jest konstruktorem urządzenia.

System Sensor przeznaczony jest dla osób cierpiących na częściowy lub całkowity paraliż kończyn górnych. Jednym z ważniejszych jego elementów jest czujnik. Można skierować go na dowolną część ciała, którą osoba niepełnosprawna jest w stanie poruszać. Stamtąd sygnał odebrany przez czujnik trafia do komputera.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki