Leśnicy nie wysyłają drewna do Chin

2021-10-22 0:00
Leśnicy nie wysyłają drewna do Chin
Autor: Materiały promocyjne/Łukasz Gwiździel

Lasy Państwowe chcą zmniejszyć ilość rodzimego drewna, która wyjeżdża poza granice Unii Europejskiej, pomimo że same za skalę tego eksportu nie odpowiadają. Zmiany w zasadach sprzedaży drewna, które będą obowiązywały od 2022 r., mają spowodować, że krajowe drewno będzie na większą skalę przetwarzane na miejscu.

Ilość pozyskiwanego w Polsce drewna od lat jest na stabilnym poziomie i oscyluje wokół 40 mln m3 rocznie. Jest ona ściśle związana z dostępnością zasobów przyrodniczych iwarunkami wpolskich lasach oraz wypracowaną od lat tzw. sztuką leśną, prowadzoną zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Rozmiar pozyskania wynika z planów będących efektem wieloletnich analiz przyrodniczych, nie jest natomiast zależny od wahań na rynku drzewnym. Co roku, przedsiębiorcom produkującym np. deski, papier, opakowania czy meble, oferowana jest ilość surowca na zbliżonym poziomie, co gwarantuje stabilność całego sektora leśno- -drzewnego, zktórym związanych jest ok. 460 tys. miejsc pracy!

Leśnicy nie wysyłają drewna do Chin
Autor: Materiały Promocyjne

Przedsiębiorcy nabywają drewno z Lasów Państwowych w drodze przetargów na równych zasadach, bez względu na to, czy są to duże firmy działające w całej Polsce, czy lokalne tartaki i rodzinne stolarnie. System jest jednolity i nie preferuje żadnej grupy. Większość drewna sprzedawana jest w procedurach przetargów ograniczonych, w których udział biorą stali klienci – firmy, które dokonywały zakupów surowca w poprzednich latach. Jedna trzecia drewna trafia na otwarte licytacje, gdzie zakupu może dokonać każdy podmiot – zarówno nowo powstała firma, jak i przedsiębiorstwo funkcjonujące od lat, ale obecnie poszerzające swoją działalność. Warto pamiętać, że Lasy Państwowe nie ustalają ani nie narzucają cen drewna. To, ile przedsiębiorcy zapłacą za surowiec, jest wyłącznie wynikiem konkurencji firm i składanych przez nie ofert.

Od tego roku w przetargu ograniczonym jednym z kryteriów oceny będzie przetwórstwo drewna wewnątrz Unii Europejskiej. W ostatnim czasie pojawiło się wiele opinii, jakoby Lasy Państwowe eksportowały drewno za granicę, przede wszystkim do Chin. Tymczasem sprzedaż drewna przez Lasy Państwowe do odbiorców spoza Unii Europejskiej jest najniższa od 10 lat! Oznacza to, że za ewentualny eksport drewna do Chin odpowiada część nabywców, a Lasy Państwowe nie mają i nie mogą mieć na to żadnego wpływu.

Wspieranie gospodarki wewnątrz Unii Europejskiej to kwestia istotna nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, lecz także przyrodniczego. Zmniejszanie śladu węglowego produktów, wspieranie lokalnej gospodarki i zwrócenie uwagi na znaczenie drewna jako ekologicznego, odnawialnego i niezwykle wszechstronnego surowca pozwolą na istotne ograniczenie negatywnego wpływu globalizacji na klimat.

CO WARTO WIEDZIEĆ:

  • Lasy Państwowe utrzymują się same ze sprzedaży drewna i nie obciążają budżetu.
  • Wypracowane zyski przeznaczane są m. in. na ochronę przeciwpożarową, ochronę przyrody, rozwój turystyki, edukację, a także wspieranie lokalnych inwestycji we współpracy z samorządami.
  • W miejscach, gdzie zostało pozyskane drewno, leśnicy wprowadzają nowe pokolenie drzew, bardziej odporne na zmianę klimatu.

Partner Materiału

Lasy Państwowe 1
Autor: Materiały Promocyjne Link: https://www.lasy.gov.pl/pl
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE