Alarm! Zabójczy smog znów nad stolicą

i

Autor: Jan Bielecki

Mamy najgorsze powietrze w Europie

2016-12-27 3:00

Zawały serca, udary, alergie, astmy i niekończące się infekcje! To skutki oddychania smogiem. Jest się czym martwić, bo Polska ma najgorsze powietrze w całej Europie.

Smog to zjawisko atmosferyczne powstające na skutek nagromadzenia w powietrzu dużej ilości cząstek stałych metali ciężkich. Podczas smogu wdychamy np. rakotwórczy benzopiren, dioksyny, furany.

- Są trzy główne przyczyny smogu. Pierwsza i największa to domowe piece, druga to komunikacja - mówi nam Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego. Trzecim czynnikiem wywołującym smog jest przemysł.

Czarny, brunatny dym unoszący się z naszych kominów to trucizna. Oznacza, że w piecu są palone albo odpady węglowe, albo śmieci. Tylko w Polsce, jako jedynym państwie europejskim, można kupić kotły węglowe przestarzałe technologicznie, w których można spalić każdy odpad.

To przez piece powietrze jest zanieczyszczone nawet w uzdrowiskach, tj. Rabce-Zdrój czy Szczawnicy. Koszmarne powietrze mają też Pszczyna, Opoczno, Żywiec, Rybnik, podkrakowska Skała, Godów, Nowa Ruda, Tuchów, a nawet Zakopane i Nowy Targ, tak chętnie odwiedzane przez narciarzy.

Na szkodliwe działanie smogu w pierwszej kolejności narażone są dzieci, kobiety w ciąży i osoby z grupy ryzyka. Podczas smogu o 15 proc. wzrasta liczba udarów i zawałów.

Jak zatem możemy się chronić przed smogiem?

Powinniśmy unikać wychodzenia na zewnątrz i wietrzenia mieszkań. Można zaopatrzyć się w maseczkę, ale tylko taką z certyfikatem, kupioną w aptece. Tak naprawdę sami jednak niewiele możemy, potrzeba regulacji rządowych, dzięki którym piece, samochody i przemysł przestaną nas truć.

ZOBACZ: Filtr cząstek stałych już niedługo w każdym aucie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki