Trądzik i maseczka ochronna, którą musimy nosić z powodu koronawirusa, to nie jest udane połączenie. I istnieje ryzyko, że sprawy potoczą się źle. Jak uniknąć pogorszenia stanu skóry? Czy są jakieś sposoby, by jej wygląd się nie pogorszył?
Maseczka ochronna a trądzik - zagrożenia
- Maseczka ochronna może zaszkodzić skórze ze skłonnością do trądziku - mówi dr Ewa Chlebus, dermatolog z Warszawy. - Jak w przypadki każdej skóry często występują takie objawy jak rumień, przesuszenie, czy dyskretny świąd.
Ale, jeśli masz skórę trądzikową, to do tych typowych objawów dołączyć mogą drobne, lekko swędzące grudki i drobne krostki w miejscach podrażnienia. Dr Chlebus zaznacza, że typowe objawy trądziku kosmetycznego.
Maseczka ochronna a trądzik - jak pielęgnować skórę?
Skóra trądzikowa wymaga nie tylko specjalistycznego leczenia, ale i szczególnej pielęgnacji.
- Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie nadtlenku benzoilu (zawiera go Akneroxid dostępny w aptekach bez recepty) - wyjaśnia dr Chlebus. - Smarujemy wówczas w ciągu dnia miejsca chorobowo zmienione tym preparatem, pozostawiamy na 10 minut i zmywamy, następnie nakładamy łagodny krem. Kiedy zacznie się okres lata należy zastosować preparat z kwasem azelainowym (może lekko piec).
Najważniejsze, by pamiętać, że pomimo tego, że mamy skórę trądzikową należy dobrze ją natłuszczać, tj. smarować 2-3 razy w tygodniu łagodnym kremem dla skóry wrażliwej.
Polecamy także:
- Jak zrobić filtr do maseczki w domu?
- Jak przekonać 5-latka do maseczki?
- Pocą ci się dłonie w jednorazowych rękawiczkach? Zobacz, co zrobić.
- Jak używać rękawiczek jednorazowych, by nie stały się źródłem zakażenia?
- Seks wzmacnia odporność - czy chroni przed koronawirusem?
- WHO ostrzega, że druga fala epidemii jest pewna - Polacy boją się jednak innej choroby
- Czy wkrótce znów ruszą baseny i kluby fitness?
Polecany artykuł: