Matura 2020

i

Autor: Unsplash

Matura 2020 przełożona! Nowe terminy. Sprawdź harmonogram

2020-04-09 13:39

Przesuwamy egzaminy maturalne - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Matura 2020 miała rozpocząć się 4 maja.

- Przesuwamy egzaminy, one nie odbędą się wcześniej, niż w drugiej połowie czerwca. O dokładnej dacie powiemy na trzy tygodnie przed - powiedział premier. - Na najbliższe dwa tygodnie będą zamknięte szkoły i przedszkola, przedłużony będzie też zasiłek dla rodziców. Dziękuję nauczycielom, którzy prowadzą lekcje w trybie zdalnym - dodał Morawiecki. - Plan przedstawimy zaraz po świętach - poinformował szef rządu.

- Do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół. Podtrzymujemy obowiązkową kwarantannę - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Od kilku tygodni mamy stan szczególny, który doprowadził do tego, że szkoły musiały zmienić sposób funkcjonowania - powiedział minister Piątkowski i podziękował nauczycielom za ich pracę. - Wiem, że nie było łatwo. Ale ze względów zdrowotnych staramy się ograniczać kontakty - dodał.

- To dlatego po raz kolejny przedłużamy okres zawieszenia szkół. Wiemy, ze macie ogromny stres, nie wiecie, kiedy egzamin się odbędzie, ale my także się do tego przygotowujemy. Odkładamy termin egzaminu - zwrócił się Piątkowski do uczniów.

Egzaminy maturalne miały rozpocząć się 4 maja. Sesja pisemnych miała trwać do 21 maja, a ustnych do 22 maja.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy są zaliczane także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze dwa dodatkowe obowiązkowe egzaminy - pisemny i ustny z języka ojczystego.