Namaluj interpretację obrazu Józefa Chełmońskiego i zabierz klasę do muzeum

i

Autor: Materiały prasowe

Konkurs plastyczny

Namaluj interpretację obrazu Józefa Chełmońskiego i zabierz klasę do muzeum

2023-12-07 0:05 Materiał sponsorowany

Wystartowała druga edycja konkursu plastycznego „Spotkania ze sztuką”, skierowanego do uczniów klas I-VIII ze szkół podstawowych, które znajdują się w miejscowościach liczących poniżej 50 tys. mieszkańców. Tematem tegorocznej edycji jest malarstwo Józefa Chełmońskiego. Prace konkursowe można przesyłać do 4 stycznia 2024 r. Na zwycięzców i ich klasy czekają atrakcyjne nagrody!

Jako jeden z największych mecenasów kultury szczególną uwagę poświęcamy rozwojowi inicjatyw nastawionych na edukację, a takim projektem jest konkurs „Spotkania ze sztuką”. Ubiegłoroczna edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów z całej Polski. Otrzymaliśmy wówczas ponad 500 konkursowych prac, z których wyłoniliśmy 90 laureatów. Dzięki temu z lekcji muzealnych skorzystało blisko 1800 uczniów. Dowodzi to, że młodzież, jeżeli ma taką możliwość, chce mieć kontakt ze sztuką – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Józef Chełmoński tworzył na przełomie XIX i XX wieku. Był jednym z najwybitniejszych malarzy polskiego realizmu. Podziwiamy przede wszystkim jego pejzaże, ukazujące życie wsi np. Babie lato z 1875 r. (Muzeum Narodowe w Warszawie). Ten właśnie obraz promuje konkurs. Sławę przyniosły mu także przedstawienia zwierząt, w tym ptactwa np. Kuropatwy na śniegu z 1891 r. (Muzeum Narodowe w Warszawie), czy Bociany z 1900 r. (Muzeum Narodowe w Warszawie).

To właśnie przedstawienie interpretacji dzieła tego wybitnego, polskiego malarza jest tegorocznym zadaniem konkursowym. W ten sposób PGE chce zachęcić nie tylko do aktywności artystycznej, ale też przybliżyć dzieciom i młodzieży polskie malarstwo.

Prace konkursowe powinny być przygotowane na papierze technicznym w formacie A2 w dowolnej technice: ołówek, kredka, flamaster, farba (akwarelowa, olejna, akrylowa), węgiel. Uczniowie klasy wybierają jedną pracę, którą zgłoszą jako pracę konkursową. Musi ona trafić do organizatora konkursu, Fundacji PGE, do 4 stycznia 2024 r. Prace będą oceniane w 3 kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII według zgodności z tematyką konkursu, walorów estetycznych pracy oraz oryginalności wykonania.

Laureaci konkursu, wraz ze swoimi klasami i opiekunami, zostaną zaproszeni na jednodniową wycieczkę do wybranego przez klasę Muzeum Narodowego objętego mecenatem PGE: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Narodowego w Krakowie, oraz uczestnictwa w lekcji muzealnej. Dodatkowo, autorzy zwycięskich prac otrzymają indywidualne nagrody w postaci bonu o wartości 300 zł. do wykorzystania w sklepie Empik. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej: spotkaniazesztuka.pl

Namaluj interpretację obrazu Józefa Chełmońskiego i zabierz klasę do muzeum

i

Autor: Materiały prasowe

PGE mecenasem kultury

PGE jest mecenasem 25 instytucji kultury w całej Polsce. Szczególnie wspiera inicjatywy edukacyjne. Tylko w 2022 r. w instytucjach kultury wspieranych przez PGE zostało zorganizowanych ponad 6 tys. pojedynczych wydarzeń, w których wzięło udział blisko 6 mln osób. Dodatkowo, co czwarty uczeń w Polsce wziął udział w muzealnych zajęciach z dziedziny kultury, które zostały zrealizowane ze wsparciem PGE.

           

Partnerem materiału jest PGE Polska Grupa Energetyczna  

Nasi Partnerzy polecają