Nie trzeba jechać do Turynu. Kopię można zobaczyć w Piekarach Śląskich

i

Autor: Andrzej Bęben Rok 1999 - ks. Zbigniew Dudek i pierwsza w świecie kopia Całunu Turyńskiego w skali 1:1

Nie trzeba jechać do Turynu. Kopię można zobaczyć w Piekarach Śląskich

2019-03-12 6:00

Ma 437 cm długości i od 112,5 do 113 cm szerokości i waży 2,5 kg. To wierna w szczegółach replika słynnego Całunu Turyńskiego, który dla jednych jest średniowiecznym falsyfikatem, ale dla innych świętą relikwią, fotografią złożonego w grobie Jezusa Chrystusa.

W niedzielę (10 marca) w Bazylice Najświętszej Marii Panny i Świętego Bartłomieja w Piekarach Śląskich poświęcono kopię Całunu Turyńskiego. We wtorek rozpoczną się rekolekcje, które poprowadzi ks. Zbigniew Dudek jeżdżący z Kopią po Polsce od 1999 r. W piątek zaplanowano procesję z Całunem do piekarskiego kościółka kalwaryjskiego. W sobotę pojedzie do Krakowa. Oryginalny całun to płótno, które utkane z nici lnianej ze śladową domieszką włókien bawełny indyjskiej. Widać na nim postać wysokiego mężczyzny uwiecznioną w negatywie z przodu i z tyłu. Przedstawia sylwetkę zmarłego wskutek straszliwych ran; ran odpowiadających ewangelicznym zapisom o męce Jezusa Chrystusa. Od XVI wieku płótno jest przechowywane w katedrze w Turynie.

– Wizyta misyjna w Piekarach, bo wędrówki z Kopią Całunu Turyńskiego postrzegam jako działalność misyjną, będzie 419. z kolei. Jan Paweł II powiedział, że Całun Turyński jest niemym świadkiem śmierci i zmartwychwstania Chrystusa i ja również tak uważam – podkreśla 67-letni ks. Dudek, „kurator” Kopii. Dodajmy, że Benedykt XVI, gdy stanął w Turynie w Cappella della Sacra Sindone (Kaplicy Całunu Turyńskiego) powiedział, że „jest to płótno pogrzebowe, w które był owinięty ukrzyżowany człowiek, o cechach we wszystkim odpowiadającym temu, co Ewangelie mówią o Jezusie”.

W świecie jest wiele kopii tej najsłynniejszej relikwii chrześcijaństwa, co do której – podkreślmy – Kościół nie zajmuje oficjalnego stanowiska w toczącej się od lat dyskusji na temat autentyczności płótna. Płótno, z którym ks. Dudek przybył do Piekar Śląskich, jest pierwszą w świecie kopią w skali 1:1. – Wykonał ją na płótnie metodą komputerowo-fotograficzną prof. Aldo Guareschi, naukowiec z Uniwersytetu Turyńskiego, specjalista zajmujący się Całunem Turyńskim. Prezentował ją w 1997 r. podczas swoich wykładów. Po nich nasz prowincjał ks. Tomasz Lubaś poprosił generała Towarzystwa Świętego Pawła, aby ta kopia, która służyła jako przedmiot wizualny, została przekazana polskim paulistom. Ksiądz generał się zgodził i od 1998 r. pauliści polscy mają tę kopię. I to jest protoplasta wszystkich innych kopii, a w Polsce jest ich 49 – wyjaśnia ks. Dudek.

Pamiętać trzeba, że prezentacja Kopii Całunu Turyńskiego nie jest li tylko samym jej przedstawieniem, ale elementem wielkopostnych rekolekcji. Ci, którzy chcieliby tylko ją zobaczyć też są mile widziani.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki