Noc Kupały 2013 w Szczecinie. Dziś dwie konkurencyjne imprezy na Pomorzu

2013-06-21 14:21

Dziś rusza XI edycja szczecińskiej imprezy świętojańskiej - Noc Kupały. Organizatorzy zaplanowali trzydniowe atrakcje dla uczestników, wszystko w klimacie historycznym. Impreza zaczyna się w piątkowy poranek, na Zamku Książąt Pomorskich. W pierwszym dniu prezentacja świętojańskich zwyczajów i obrzędów będzie skierowana przede wszystkim do najmłodszych szczecinian.

Jeśli ktoś nie będzie zainteresowany tematyką historyczną, będąc w Szczecinie może wybrać się na Jasne Błonia. Tam ludzie spotkają się o godzinie 22.00, aby wypuścić w niebo lampiony szczęścia. Na jednym z portali społecznościowych już ponad 4 tysiące osób zadeklarowało udział w świętojańskiej imprezie na Jasnych Błoniach. Podobno życzenia pomyślane przy wypuszczeniu lampionu do nieba, spełniają się zaraz po tym, jak lampion zniknie z zasięgu wzroku. Tradycja lampionów szczęścia przywędrowała do Szczecina z Poznania.

>>> Noc świętojańska 2013 [program] - harmonogram imprezy w Gdańsku

Obchody Nocy Kupały nie zakończą się w piątek. Organizatorzy zabawy na Zamku Książąt Pomorskich planują dla uczestników atrakcje przez cały weekend. W czasie festynu zaprezentowane będą tradycje świętojańskie oraz wczesnośredniowieczne, pokazy walk wojów, zostanie zrekonstruowana osada, gdzie będą przedstawione dawne rzemiosła np.: kowalstwo, tkactwo, snycerstwo.

Oprócz tego w sobotę i niedzielę wystąpią zespoły i artyści grający muzykę z dawnych epok, a chętni będą mogli wziąć udział w konkursach takich jak: rzut oszczepem i toporem, strzelanie z łuku, wybrany zostanie także najpiękniejszy wianek sobótkowy. Zgodnie z tradycją widzowie wraz z występującymi artystami wyruszą nad Odrę, gdzie puszczą wianki i będą świętować nadejście lata.

Harmonogram:

22 czerwca (sobota)
duży dziedziniec
od godz. 14:00 – osada słowiańska (obóz wojów i stanowiska rzemieślnicze)
godz. 14:00 – koncert duetu Zoriuszka
godz. 14:20 – prezentacja dawnych rzemiosł (m.in. kowalstwo, tkactwo, ciesielstwo, złotnictwo, kuchnia wczesnośredniowieczna, wyrób instrumentów)
godz. 15:00 – pokaz walk Słowian i wikingów
godz. 15:45 – koncerty zespołów: Percival oraz Michaela Bacha i Spielleute Eygenart
godz. 16:45 – pokaz obrzędów przesilenia letniego w wykonaniu Drużyny Grodu Trzygłowa - krzesanie „żywego ognia” za pomocą świdra ogniowego
godz. 17:15 – pokaz obrzędów przesilenia letniego w wykonaniu grupy z Torgelow
godz. 17:30 – konkursy w osadzie słowiańskiej
godz. 18:45 – koncert duetu Zoriuszka
godz. 19:00 – konkurs na najpiękniejszy wianek
godz. 19:00 – przemarsz nad Odrę i spławianie wianków przy muzyce zespołów
godz. 20:30 – koncert Zespołu Muzyki Wczesnośredniowiecznej Ostrovia
godz. 21:30 – koncert Michaela Bacha i Spielleute Eygenart
godz. 22:30 – koncert Zespołu Muzyki Dawnej Percival
godz. 23:30 – film Zamek wśród atrakcji Pomeranii

23 czerwca (niedziela)
Kino Zamek
godz. 11:00 – film Zamek wśród atrakcji Pomeranii

duży dziedziniec
godz.12:00-17:00 – osada słowiańska (obóz wojów i stanowiska rzemieślnicze, kuchnia wczesnośredniowieczna, prezentacje dawnych rzemiosł i stoisk oraz konkursy tematyczne)
godz. 12:00 – koncert duetu Zoriuszka
godz. 12:00 – prezentacja dawnych rzemiosł (m.in. kowalstwo, tkactwo, ciesielstwo, złotnictwo, kuchnia wczesnośredniowieczna, wyrób instrumentów)
godz. 13:30 – turniej walk
godz. 15:00 – koncert Michaela Bacha i Spielleute Eygenart
godz. 16:00 – koncert Zespołu Muzyki Dawnej Percival

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki