Mała Ojczyzna: Nowe życie handlu przy placu Szembeka

2014-11-12 3:00

Rozmowa z Mirosławem Sztyberem, prezesem zarządu Centrum Handlowego Szembeka Sp. z o.o.

- Bazar przy placu Szembeka ma bardzo długą tradycję i jest nierozerwalnie związany z Pragą-Południe. Czy nowo budowane Centrum Handlowe Szembeka nawiązuje do historii tego miejsca? Czy będą tu kultywowane dotychczasowe tradycje handlowe?

- Zgadzam się z tym, że Centrum Handlowe Szembeka jest nierozerwalnie związane z Pragą-Południe i po dziś dzień kultywuje bogate tradycje polskiego handlu. Od 1999 roku następuje przemiana miejsca utrwalonego w świadomości mieszkańców jako Bazar Szembeka w nowoczesne Centrum Handlowe Szembeka. Już w momencie otwarcia pierwszego budynku władze spółki wysłały jasny komunikat, w którym kierunku rozwój będzie zmierzać. To tradycyjny model handlu w nowoczesnych warunkach. Nie inaczej będzie i tym razem. Nowo budowany obiekt to dalsza część tworzenia modelu handlu, który Polacy lubią najbardziej - atmosfera zakupów będzie nawiązaniem do wieloletniej tradycji tego miejsca.

- Jakie stoiska i sklepy znajdziemy w nowo budowanej części Centrum Handlowego Szembeka?

Dziś Centrum Handlowe Szembeka słynie ze swego solidnie rozwiniętego sektora spożywczego, który jest wizytówką tego miejsca. Ideą, która przyświeca nam, od kiedy zrodził się pomysł rozbudowy centrum, jest poszerzenie oferty o szeroko pojętą branżę przemysłową, ze sklepami odzieżowymi czy obuwniczymi, prowadzonymi przez rodzime podmioty gospodarcze, często firmy rodzinne. Dopełnieniem naszej oferty będzie część gastronomiczna, w której znajdzie się zarówno kawiarenka z aranżacją oddającą klimat tego miejsca, jak i food court z restauracjami do szybkiej obsługi klienta ze zjawiskowym widokiem na całe centrum.

- Czym Centrum Handlowe Szembeka będzie się różnić od innych nowoczesnych centrów handlowych?

- Naszym wyróżnikiem będzie połączenie tradycyjnego modelu handlu z nowoczesnością. My swoje inspiracje czerpiemy głównie z własnych doświadczeń oraz podobnych obiektów handlowych wielkich europejskich metropolii, takich jak Boqueria w Barcelonie czy Mercado San Antón w Madrycie, które to centrum handlowe doskonale łączy pod jednym dachem targowisko z dwupiętrową galerią handlową z butikami.

- W okolicy jest kilka obiektów handlowych, a co do Centrum Handlowego Szembeka ściągnie klientów?

- Jak pokazują trendy, Polacy mają powoli przesyt takich samych galerii, które są jednorodne pod kątem swojej oferty. Różnorodność i oryginalność, którą my będziemy mogli zaoferować naszym klientom, będzie atutem i przewagą w tej części Warszawy.

- Nowy budynek jest ściśle związany z tym powstałym w 2002 roku. Czy przy okazji budowy stara hala również zyska nowe życie?

- Oddając do użytku nowy obiekt, nie unikniemy ingerencji w budynek z 2002 roku. Odświeżona zostanie jego elewacja, pewne zmiany nie ominą zarówno parteru, jak i pierwszego piętra. Wszystko ma na celu zwiększenie poziomu obsługi i komfortu klientów. W patio nastąpi przebudowa, która jeszcze bardziej uatrakcyjni wizualnie to nasze centrum i wytworzy miejsce, gdzie będą odbywać się ciekawe imprezy w postaci kiermaszów i targów, np. miodów, win, wędlin, chleba, kwiatów i sadzonek.

- Kiedy nastąpi otwarcie Centrum Handlowego Szembeka dla kupujących?

- Z informacji, które napływają do nas od głównego wykonawcy, realny termin otwarcia Centrum Handlowego Szembeka to okolice drugiego kwartału.

- Czy będzie to ostatni etap inwestycji?

- Nie możemy mówić tu o etapowości, a raczej o ciągłym rozwoju Centrum Handlowego Szembeka. W planach jest zadaszenie ulicy Pustelnickiej i dostosowanie jej do traktu pieszo-jezdnego z częścią handlową oraz budowa wielopoziomowego parkingu z parterem przeznaczonym pod handel. Budowa dalszej części w przyszłości tylko wzbogaci i urozmaici ofertę dla klientów, nadając dodatkowy urok temu miejscu.

- Co oprócz nowoczesnego i przyjaznego miejsca zakupów oferuje Centrum Handlowe Szembeka mieszkańcom Pragi-Południe? Czy jego powstanie ma szansę poprawić jakość życia w najbliższym sąsiedztwie?

- Inwestując w nasz rozwój, inwestujemy również w najbliższe otoczenie. Mam tu na myśli zewnętrzny wygląd, który po oddaniu do użytkowania będzie pokazywał kierunek zmian zachodzący w całej dzielnicy Praga-Południe. Po rewitalizacji placu Szembeka i nadaniu nowoczesnego wyglądu centrum handlowemu można stwierdzić, że ta część Pragi-Południe staje się coraz piękniejsza. Jednak są również ulepszenia, których nie widać, np. w związku z naszą inwestycją Dalkia zbudowała magistralę cieplną, do której zostaliśmy podłączeni, i z której mają możliwość skorzystać okoliczne budynki komunalne i wspólnoty mieszkaniowe, eliminując z otoczenia uciążliwe dla środowiska naturalnego kotłownie węglowe czy olejowe. Jeżeli mowa o miejscach pracy, to poprzez rozbudowę Centrum Handlowego Szembeka zwiększamy liczbę lokali o około 60, a to przecież bezpośrednio przekłada się na nowe miejsca pracy dla wielu osób. Nadmienię również, że do obsługi całego obiektu firmy z nami kooperujące, a jest ich blisko trzydzieści, też zwiększą zatrudnienie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki