Nowy polski paszport na 100-lecie odzyskania Niepodległości

i

Autor: Materiały Prasowe

Nowy polski paszport na 100-lecie odzyskania Niepodległości

2018-11-22 0:00

Każdy, kto złoży wniosek o nowy paszport, otrzyma nowoczesny dokument, który spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Szata graficzna dokumentu nawiązuje do polskiej tradycji i historii. Cały proces produkcji nowego paszportu odbywa się w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Najbardziej dostrzegalną zmianą są nowe motywy graficzne stron paszportowych. Nawiązują one do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Część motywów została wybrana w drodze internetowego głosowania. Wzięło w nim udział ponad 750 tys. osób! Najwięcej głosów otrzymali Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W paszporcie znajdą się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i wspomnianego już Gabriela Narutowicza.

NOWOCZESNE ZABEZPIECZENIA

Nowy paszport jest dokumentem spełniającym najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa. Zastosowano w nim zabezpieczenia o najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego i technicznego. Chronią one paszport przed próbami podrabiania lub przerabiania. Istotną i również dostrzegalną zmianą w nowym paszporcie jest strona personalizowana, czyli ta, na której znajdują się dane oraz wizerunek posiadacza dokumentu. Została wykonana w zupełnie innej technologii, niż miało to miejsce dotychczas. Jest to sztywna strona, w całości wykonana z poliwęglanu – bardzo wytrzymałego i trwałego materiału. W szacie graficznej strony personalizowanej występują takie zabezpieczenia jak np. irysowe tło giloszowe – wielobarwny rysunek stworzony z cienkich linii. Na stronie personalizowanej znajdują się także m.in. mikrodruki i elementy tłoczone. Częściowo nachodzą one na obszar wizerunku właściciela dokumentu, co uniemożliwia ingerowanie w to pole w sposób niezauważalny

Na stronie z danymi zastosowane zostało również zabezpieczenie SafeI®, które polega na kombinacji kolorowego elementu soczewkowego i systemu transparentnych otworów. Powtórzenie wizerunku właściciela w obszarze SafeI® znacznie utrudnia próbę fałszerstwa polegającą na przerobieniu strony personalizowanej. Dane właściciela dokumentu są również wykonane techniką grawerowania laserowego. To jedna z najbezpieczniejszych technik personalizacji dokumentu. Proces karbonizacji – czyli zaczernienie tych elementów warstw, które są czułe na działanie lasera – trwale zmienia strukturę materiału. Zastosowanie w paszporcie sztywnej poliwęglanowej strony ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę –umożliwia umieszczenie w niej chipa. Będzie on zawierał nasze dane, także biometryczne (np. odciski palców). Dzięki temu informacje te będą lepiej chronione niż obecnie – do tej pory chip umieszczany był w okładce. Paszport przygotowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę jest nie tylko bezpiecznym dokumentem spełniającym najwyższe standardy, ale także stanowi wyjątkowy sposób uczczenia tego jubileuszu.

Nie musisz wymieniać swojego paszportu

Każdy, kto złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument według nowego wzoru. Jeśli jednak nasz paszport jest ważny, nie musimy wymieniać dokumentu! Nowy paszport otrzymają tylko te osoby, których dokument straci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy. Osoby, które złożą wniosek o nowy paszport, otrzymają go wciągu 30 dni. Każdy, kto złożył wniosek o paszport, może sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl, czy jego dokument jest już gotowy do odbioru. Według danych MSWiA co roku wydawanych jest ok. 1,3– 1,4 mln paszportów.

 

MATERIAŁ INFORMACYJNY WE WSPÓŁPRACY Z PWPW S.A.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki