Słowo roku 2014 w Polsce. Nie zgadniesz jakie! Wyprzedziło: procedury, selfie, separatystę, taśmy

2015-01-08 11:33 J.M

Kapituła plebiscytu "Słowo roku" wyłoniła właśnie laureata. Słowem Roku 2014 okazała się..."kilometrówka". Wyprzedziła tym samym "procedury", "selfie", "separatysta", 'taśmy" i wyrażenie "zielone ludziki", które znalazły się ex aequo na miejscu drugim.

Wyjątkowo popularna ostatnio "kilometrówka" nie jest wyrazem nowym. Jako "koszty używania samochodu prywatnego do celów służbowych na podstawie faktycznie przejechanych kilometrów" znana powinna być każdemu, kto używa samochodu służbowego. Mimo, że wyraz ten nie pojawia się w słowniku języka polskiego, w 2014 roku był wyjątkowo popularny.

W ubiegłym roku poznaliśmy nowe wcielenie tego wyrazu. Stało się ono pewnego rodzaju symbolem przekrętów związanych z nadużywaniem służbowych samochodów do celów prywatnych. - Niechże "kilometrówka" jako słowo roku stanie się groźnym memento dla tych, którzy pozwalają sobie na drobne przekręty, i dla tych, którzy je tolerują - komentuje Walery Pisarek, członek kapituły plebiscytowej.

Zobacz: Kto KŁAMIE?! Hofman i KILOMETRÓWKA. Hofman: Kilometrówka nie istnieje! Sejm: Kilometrówka to zwrot za przejechany kilometr

Mimo że znamy już słowo roku, internauci mają szansę głosować na "Słowo Roku Internautów". Można je wybierać do 9 stycznia spośród Słów Dnia, Tygodnia, czy Miesiąca wyłanianych przez naukowców z Instytutu Języka Polskiego UW i Fundacji Języka Polskiego, którzy od kilku lat analizują używanie przez polskie media języka polskiego - podaje wp.pl.

Słowami miesiąca w 2014 roku były: awizo, pączek, aneksja, separatysta, powódź, taśma, upał, wirus, konwój, dżihadysta, szpieg, liczyć, kilometrówka i choinka. Można również wybierać własne słowa.

Z kolei słowem roku 2013 było "gender".

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Najnowsze