Zacznijmy od początku, a więc od laboratorium. Tam właśnie hodowane są organoidy - małe grupy komórek zaprojektowane do modelowania narządów w świecie rzeczywistym - w tym przypadku skóry. W artykule opublikowanym w Nature opisano owłosione "stworzenie" jako pierwszy organoid skóry ludzkiej posiadającej włosy. Czyli nasza tytułowa owłosiona komórka.
Został on "wykonany" z pluripotencjalnych komórek macierzystych lub komórek głównych obecnych we wczesnych stadiach rozwoju embrionalnego, które później przekształcają się w określone typy komórek.
Za rozwój organoidów odpowiedzialnych za włosy odpowiadał dr Karl Koehler, dawniej pracownik Indiana University School of Medicine, teraz zatrudniony w Boston Children's Hospital.
Polecamy: Łysienie plackowate - przyczyny, objawy i leczenie
- Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie ludzkich włosów dla nauki bez konieczności pobierania ich od ludzi - wyjaśnił Woodruff, który właśnie kończy pierwszy rok studiów magisterskich z biologii komórki i rozwoju w OHSU - Po raz pierwszy moglibyśmy mieć, mniej więcej, nieograniczone źródło mieszków włosowych do badań. Benjamin Woodruff jest absolwent Uniwersytetu Zdrowia i Nauki w Oregonie, przyczynił się do stworzenia organoidów jako technik badawczy.
Dostęp do większej ilości skóry na porost włosów może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć wzrost i rozwój włosów - a może nawet dostarczyć wskazówek potrzebnych do odwrócenia cofającej się linii włosów, czyli procesu łysienia będącego zmorą niejednego z nas.
Czytaj też: Wypadanie włosów - przyczyny. Jakie choroby powodują łysienie?
Porady eksperta