Pacjencie! Żądaj pieniędzy od NFZ za LEKI WYKUPIONE za 100 proc. CENY

2012-01-08 17:36

Dobra wiadomość dla pacjentów, którzy przez protest lekarzy i bałagan po wprowadzeniu nowej ustawy refundacyjnej nie mogli wykupić potrzebnych leków z przysługującą im zniżką. Urzędnicy obiecują, że ludzie odzyskają nadpłacone pieniądze, które stracili, wykupując leki za 100 proc. ceny.

Chorzy, którzy uszczuplili domowe budżety, wykupując niezbędne leki bez zniżek, mogą odetchnąć z ulgą. Po koszmarze, który zgotowali im politycy, protestujący lekarze i aptekarze, urzędnicy zapowiadają pomoc.

Przedstawiciele Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny obiecują bowiem, że chorzy, którzy zmuszeni zostali do wykupienia refundowanych leków po wyższej cenie, będą mogli odzyskać swoje pieniądze.

- Te pieniądze na pewno będą pacjentom zwracane - zapewnia Mirosław Jeleniewski, wiceszef mazowieckiego oddziału NFZ.

Urzędnicy muszą tylko zastanowić się... jak. - Musi zostać opracowana dokładna procedura tych zwrotów. Na pewno jednak podstawą będzie rachunek lub paragon za leki z apteki - tłumaczy nam Jeleniewski.

Poza tym trzeba też wystąpić z wnioskiem do NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta. A inspektor Małgorzata Szelachowska dodaje, że zaraz po rachunku ważne będzie potwierdzenie z NFZ.

- NFZ po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wyda decyzję i wtedy będzie można zwrócić się do apteki o wszczęcie procedury reklamacyjnej i zwrot pieniędzy. Na tej podstawie powinien nastąpić zwrot nadpłaty - tłumaczy.

Pacjencie! Zachowaj więc paragon. "Super Express" będzie sprawdzał, jak idzie realizacja obietnic urzędników NFZ.

O tym pamiętaj w aptece:

Recepta z pieczątką "Refundacja leku do decyzji NFZ" jest ważna i podlega refundacji

W razie problemów z realizacją recepty "Refundacja leku do decyzji NFZ" powołaj się na komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia, który mówi o tym, że farmaceuci mają realizować te recepty

O tym pamiętaj u lekarza:

Poproś o wypisanie na recepcie: imienia, nazwiska, adresu, numeru PESEL, numeru oddziału NFZ, leku i jego dawkowania, stopnia refundacji leku

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, żądaj wydania poziomu refundacji

Jeżeli okazałeś dowód ubezpieczenia nie zgadzaj się na pieczątkę "Refundacja leku do decyzji NFZ"

W przypadku odmowy poinformuj o tym fakcie: przełożonego lekarza, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta

Oni to obiecali!!!

Urzędnicy z Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego obiecują, że chorzy, którzy zmuszeni zostali do wykupu refundowanych medykamentów po wyższej cenie, będą mogli odzyskać nadpłacone pieniądze. NFZ opracuje dokładne wytyczne w tej sprawie. Na razie pacjenci muszą pamiętać, by zachowywać paragony lub rachunki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki