Parlament Europejski odrzuca POROZUMIENIE w sprawie UNIJNEGO BUDŻETU. Co z miliardami dla POLSKI?

2013-03-13 15:48

Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą budżetu UE na lata 2014-2020. Odrzuca on w niej porozumienie wynegocjowane przez szefów państw i rządów na szczycie w lutym. Według ustaleń z lutowego szczytu UE dotyczącego budżetu na lata 2014-2020 Polsce w ciągu siedmiu lat ma przypaść z unijnej kasy 105,8 mld euro. Co dalej z pieniędzmi dla naszego kraju?

Stanowisko przyjęte przez eurodeputowanych jest stanowiskiem Parlamentu Europejskiego przed negocjacjami ws. wieloletniego budżetu. Ostateczne decyzja zapadnie w tej sprawie w czerwcu. Wtedy to odbędzie się głosowanie, na którym PE zdecyduje, czy przyjmuje budżet na lata 2014-2020.

Uzgodniony przez przywódców na lutowym szczycie UE budżet 2014-20 po raz pierwszy będzie realnie mniejszy od poprzedniego. Przewiduje wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach.

Przyjętą przez PE rezolucje skomentował rzecznik rządu Paweł Graś. - Dla wszystkich, którzy obserwowali przebieg debaty w tej sprawie (budżetu unijnego -red.) w Parlamencie Europejskim, ten wynik nie jest zaskoczeniem - stwierdził.

- To nie jest ostateczna decyzja Parlamentu Europejskiego, a pewien etap procesu. Jestem przekonany, że na końcu tego procesu zostanie osiągnięty kompromis - przekonywał rzecznik rządu.

Czytaj więcej: Budżet Unii Europejskiej USTALONY! Dobre wieści dla Polski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki