Pasy niezgody

2009-07-09 13:55

Czy nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie łamie nasze prawa? W czwartek zbada to Trybunał Konstytucyjny. Według autora skargi Felicjana G., przepis nakazujący zapinanie pasów łamie konstytucję.

O co dokładnie chodzi? O to, że obecne przepisy kodeksu drogowego zmuszają nas używania pasów bezpieczeństwa. Za niezapięcie pasów grozi 100 złotych mandatu i dwa punkty karne. Tymczasem w konstytucji zapisana jest szeroko rozumiana wolność - w tym do decydowania o własnym bezpieczeństwie.

Zdaniem autora skargi, idąc tym tropem mogłoby powstać prawo, które zobowiązywałoby nas do ubierania się w ciepłe ciuchy zimą czy nieotwierania okien w wysokościowcach.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe we wszystkich państwach UE - w Niemczech prawo to obowiązuje już od kilkunastu lat i do tej pory nikt nie zgłaszał sprzeciwu. Inaczej jest natomiast w USA, gdzie w niektórych stanach zapinanie pasów nie jest przymusowe - właśnie ze względu na wątpliwości, czy nie łamałoby to konstytucyjnego prawa do wolności.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze