Podsłuchy niezgodne z konstytucją

2014-07-31 4:00

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o dostępie służb specjalnych do billingów obywateli są częściowo niekonstytucyjne.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o dostępie służb specjalnych do billingów obywateli są częściowo niekonstytucyjne. TK uznał, że nieprecyzyjny zapis dotyczący podsłuchów jest niezgodny z konstytucją. Ponadto sędziowie zakwestionowali brak niezależnego organu, który powinien kontrolować zasadność sięgania służb po billingi obywateli. Przepisy regulujące te kwestie zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich oraz prokurator generalny. W tej chwili informację o tym, do kogo należy numer telefonu komórkowego, wykaz połączeń, dane o lokalizacji telefonu oraz numer IP komputera mogą uzyskać funkcjonariusze dziesięciu służb. Przepisy zostaną unieważnione za 18 miesięcy.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Zobacz: Ograniczą uprawnienia kontrolerom biletów? Tak zdecydował Trybunał!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE