POGRZEB Józefa Glempa - zapis relacji NA ŻYWO z pogrzebu kardynała na Se.pl

2013-01-28 15:00

Dziś o godzinie 11.00 odbędzie się msza pogrzebowa kardynała Józefa Glempa. Na Se.pl będziecie mogli dowiedzieć się, jak przebiegają uroczystości pogrzebowe, w których udział wezmą przedstawiciele państwa (m. in. prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz). Msza odbędzie się w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Relacja z pogrzebu kardynała Józefa Glempa NA ŻYWO na Se.pl. Start około godziny 11.00 - ODŚWIEŻ STRONĘ, ŻEBY ZOBACZYĆ NAJNOWSZE WPISY NA DOLE.

10.00 Do archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie już przychodzą ludzie. Jak wiemy do kościoła wstęp mają tylko osoby, które uprzednio zapowiedziały swoje przybycie. Będą to głównie przedstawiciele państwa, duchowni, reprezentacje różnych instytucji, miast.

10.10 Na placu Zamkowym ustawione są telebimy. Tam będzie można oglądać pogrzeb kardynała na żywo. Wszyscy, którzy nie mogą wejść do kościoła zmierzają właśnie na plac Zamkowy by tam w skupieniu oddać kardynałowi hołd.

10.20 Mszy pogrzebowej przewodniczyć będzie metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk.

10.30 Swoją obecność podczas uroczystej mszy potwierdzili m.in. metropolita koloński kard. Joachim Meisner, metropolita Barcelony kard. Lluis Martinez Sistach, arcybiskup Pragi i prymas Czech kard. Dominik Duka, prymas Węgier, metropolita Budapesztu kard. Peter Erd, arcybiskup Zagrzebia kard. Josip Bozanić oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko z Rzymu.

Pojawi się także prezydent Bronisław Komorowski oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

10.45 Do uroczystej mszy pozostało zaledwie 15 minut. W kościele rozpoczęto modlitwy.

11.00 Msza pogrzebowa rozpoczyna się. Wierni zgromadzili się na placu Zamkowym, w kościele miejsca zajęły delegacje. Na pogrzebie są też Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Bronisław Komorowski wraz z małżonką, a także Ewa Kopacz.

11.05 Uroczystość ma bardzo podniosły charakter. W kościele zgromadzili się przedstawiciele duchowieństwa. Wyżsi rangą duchowni ucałowali ołtarz. Teraz trwa okadzanie ołtarza.

11.06 Msza się rozpoczyna. Trwa czytanie listu od papieża Benedykta XVI, w którym wyraża głęboki żal z powodu śmierci kardynała Józefa Glempa. List czyta arcybiskup Celestino Migliore nuncjusz apostolski w Polsce.

11.10 - Osobiście ceniłem jego spokój, szczerość i zainteresowanie tym, co dzieje się na świecie. Niech Pan przyjmie go do swojego królestwa - przemawia arcybiskup.

11.15 Czas na wspomnienie działalności Józefa Glempa podczas obowiązującego w Polsce totalitaryzmu. - Kontynuował tradycję działalności Wyszyńskiego, umacniał wiarę, ducha narodowego. Dziś stajemy przy jego trumnie by oddać mu ostatnią posługę. Spowiadam się Bogu wszechmogącemu - intonuje słowa modlitwy Dziwisz.

11.17 Trwa czytanie z Apokalipsy świętego Jana.

11.19 Czytanie z listu św. Pawła do Koryntian.

11.20 Na pogrzeb przybył także Janusz Piechociński.

11.25 - Słowa Ewangelii wg świętego Jana - śpiewa ksiądz. Całe czytanie jest śpiewane.

11.27 Czas na homilię, którą wygłosi prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk. - Błogosławieni, którzy umierają w Panu - zaczyna arcybiskup - Gromadzimy się w warszawskiej bazylice by wraz z całym polskim Kościołem oddać ostatnią posługę kardynałowi. Wiadomość o jego śmierci zaskoczyła nas wszystkich, zostawiając ból i smutek, bo odchodzi od nas człowiek wielkiego autorytetu, mądrości.

11.30 - Wiedzieliśmy, że Józef Glemp zmaga się z ciężką chorobą, jednak jego śmierć zaskoczyła nas wszystkich. Odszedł od nas niestrudzony głosiciel Słowa, pasterz. Wielu z nas pamięta dzień 7 lipca 1981 roku, kiedy to Jan Paweł II ogłosił Józefa Glempa następcą Stefana Wyszyńskiego! (7 lipca 1981 papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą warszawskim, a także arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, co wiązało się z przyznaniem godności prymasa Polski - przyp. red.).

11.35 Arcybiskup wspomina życie i przebieg kariery kardynała Józefa Glempa.

Czytaj więcej: Józef Glemp - ŻYCIORYS, kim był i co osiągnął

11.36 Wszyscy w skupieniu słuchają homilii.

11.40 Arcybiskup Kowalczyk ciepło wspomina zmarłego. - Prymas Glemp zaufał Panu Bogu i podjął się tego wszystkiego. Zmierzył się z wyzwaniami... Prymas okazał się człowiekiem pełnym wiary. Ufał Bogu, wierzył w dobro, sprawiedliwość.

11.42 Na pogrzeb kardynała przybył Roman Giertych.

11.45 - Kardynał zmieniał świat słowem, a nie mieczem - wychwala zasługi zmarłego w okresie stanu wojennego arcybiskup.

11.50 - Jego działalność na rzecz Kościoła i ojczyzny znalazła uznanie - arcybiskup wspomina czas, kiedy to 18.12.2009 roku Glemp został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

11.55 Na pogrzebie są przedstawiciele Solidarności.

12.00 - Zadaniem prymasa jest być przede wszystkim człowiekiem wiary - arcybiskup Kowalczyk cytuje słowa Glempa - Jak prymas niestrudzenie przybliżał ludziom Chrystusa. Dziękujemy dzisiaj prymasowi za jego posługę, za jego wiarę, za jego przekonania. Żegnamy dziś człowieka, który całe życie poświęcił dla dobra Kościoła w Polsce. Kazanie dobiega końca. Arcybiskup prosi Pana, by przyjął kardynała do Królestwa.

12.01 Czas na dalszą część mszy. Duchowni modlą się za śp. kardynała Glempa i jego duszę, by Bóg przyjął go do swojej światłości.

12.05 Kardynał krakowski Stanisław Dziwisz prowadzi dalej uroczystości pogrzebowe.

12.05 Nastąpiła zmiana warty honorowej przy trumnie kardynała Glempa.

12.10 Trwają przygotowania do komunii. Dziwisz okadza ołtarz.

12.11 Dziwisz prosi Boga za kardynała Glempa, by Bóg przyjął go do królestwa niebieskiego.

12.15 Okadzanie ołtarza oraz trumny kardynała Glempa spowodowało spory dym, który unosi się wokół ołtarza. Ledwo widać zgromadzonych duchownych.

12.16 Tajemnica wiary.

12.20 Ojcze Nasz.

12.21 Znak pokoju.

12.24 Trwa rozdawanie komunii.

12.30 Rozdawanie komunii było bardzo długie, ale właśnie dobiegło końca.

12.34 Czas na przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego w imieniu państwa: - Zasługi kardynała Dziwisza należą do historii - rozpoczął prezydent. Wspomina czas wojenny, okres budowania Polski wolnej i demokratycznej, działalność kardynała w tamtym czasie.

12.35 - W imieniu Rzeczpospolitej składam hołd jego pamięci - mówi prezydent.

12.40 - Módl się za Polskę i za nas abyśmy zdołali dochować wierności dziedzictwo wiary ojców. Dobry Jezu, a nasz panie daj mu wieczne spoczywanie - przemawia ksiądz z mównicy.

12.44 Czas na pożegnanie kardynała Glempa przez infułata Stanisława Kura: - Kochał posługę kardynalską, ale kiedy spotykaliśmy się z nim, widać było, że mamy przed sobą człowieka, który posługę wypełniał z ewangeliczną prostotą. [...] Stajemy dzisiaj wobec jego prostej trumny i modlimy się gorąco o wieczną chwałę dla prostego sługi Pana. Dziękujemy za jego obecność wśród nas i dla nas.

12.47 Teraz kardynała Glempa żegna siostra Cecylia Falkowska: - Chcę podziękować kardynałowi za uznanie naszego życia, wyrażam wdzięczność za ojcowską wyrozumiałość i stawianie wysokich wymagań. Dziękujemy za chętne przewodniczenie naszym różnym uroczystościom.

12.49 Siostra Cecylia Falkowska składa wyrazy wdzięczności lekarzom oraz wyrazy współczucia rodzinie.

12.50 Doktor Konstanty Radziwiłł wygłosi teraz pożegnanie kardynała: - Eminencjo, kochany księże prymasie, wiele lat temu tymi samymi słowami witaliśmy Cię całą rodziną! Teraz też tu jesteśmy.

Doktor wspomina trudne czasy, w jakich Glemp żył oraz dziękuje za wszystko, czego prymas dokonał i czego nauczył innych.

13.00 Józef Glemp zostawił po sobie testament. Dowiadujemy się z niego, że zawierzył swoją służbę duszpasterską św. Wojciechowi. W swoim testamencie dziękował także rodzicom za dar życia. Dowiadujemy się także, że Józef Glemp specjalnie cenił sobie Jasną Górę oraz kult Bogurodzicy. To właśnie tam nauczył się kochać.

- Cieszył się ze wszystkiego dobrego, co działo się w Polsce - mówił o nim arcybiskup Kowalczyk.

13.05 Przemowy pożegnalne dobiegły końca. Ciało prymasa Glempa spocznie w sarkofagu w Krypcie Arcybiskupów Warszawskich w podziemiach archikatedry świętego Jana. Poproszono rodzinę i najbliższych, aby udali się do krypty.

13.10 Następuje poświęcenie trumny.

13.11 Okadzenie trumny kadzidłem.

13.12 Następuje przeniesienie trumny do krypty. Za trumną podążył prezydent Polski Bronisław Komorowski wraz z małżonką.

13.18 Trumna kardynała znalazła się już w krypcie, na miejscu pochówku. Trwają modlitwy za duszę zmarłego.

13.21 Odmawiana jest modlitwa Ojcze nasz.

13.23 Czas na ponowne poświęcenie trumny w krypcie.

13.26 Pół godziny po zakończeniu uroczystości pogrzebowych krypta zostanie udostępniona.

13.30 Msza dobiegła końca, trumna została złożona w krypcie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki