Pokażemy, że przyczyniliśmy się do budowy zjednoczonej Europy

2009-01-26 5:00

Władysław Bartoszewski wyjaśnia znaczenie obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Dziś realizuje się to, co jeszcze 30 lat temu było zupełnie nie do pomyślenia i mogło być traktowane jako nierealistyczne marzenie. Podobnie jak nie do pomyślenia dla mnie było, kiedy jako 18-latek stałem na placu apelowym w Auschwitz, że w 1999 r. będę przemawiał w Bundestagu. Dziś marzenia o dobru i wolności mogą się realizować. Jesteśmy w europejskiej rodzinie i nie mamy w tej rodzinie żadnych powodów do kompleksów.

Obchodom 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej przyświecają te same wartości, w imię których Polacy katolicy, Polacy ewangelicy, Polacy prawosławni i Polacy wyznania mojżeszowego podnieśli broń, by w 1939 r. stawić opór Hitlerowi. By jako pierwsi w Europie powiedzieć "nie" ideologii narodowosocjalistycznej.

Nie chcemy jednak, by historia cierpień była głównym motywem obchodów. Priorytetem naszego Komitetu jest pokazanie wspólnych wartości jednoczących narody europejskie, a nie wzajemne obrachunki. Chcę, by obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej pokazały, że Polacy walczący o wolność ojczyzny przyczynili się do budowy zjednoczonej Europy.

Konkretny plan działania Komitetu Obchodów wybuchu II Wojny Światowej znajduje się w rękach ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. W ministerstwie znajduje się również komitet organizacyjny, który ma przygotowany plan działania w kraju i za granicą. My jesteśmy tylko ciałem honorowym, które nigdy się nie zebrało w całości, ponieważ część członków ma prawie sto lat i nie będzie się w ogóle zbierać, chociaż niektórzy z nas na tych uroczystościach będą obecni. Te osoby mają być naszą wizytówką dla zagranicy.

Celem obchodów jest m.in. to, żeby świat wiedział, jaki był udział Polaków w II wojnie światowej. W tej sprawie wypowiedział się prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk - obaj zgodzili się, że Polacy o różnych światopoglądach i o różnych zapatrywaniach politycznych twierdzą, iż rocznica jest okazją do przypomnienia o historycznych faktach i wyciągnięcia z nich wniosków. Sam mówiłem też publicznie, że II wojna światowa jest jednym z najważniejszych okresów w historii Europy wieku XX. Wydarzeniem, które zaciążyło na życiu milionów ludzi w różnych krajach - nie tylko w Polsce, ale wydarzeniem, które rozpoczęło się właśnie w Polsce. Trzeba pamiętać, że II wojna światowa miała swój początek w napaści na Polskę i że Polska była pierwszym krajem, który przeciwstawił się szaleństwu polityki Niemiec hitlerowskich.

Te wydarzenia są zatem ważne dla nas, Polaków, ale także dla innych narodów. Wszystkim tym, którzy o tym zapominają, należy to uprzytomnić. Wierzymy, że w uroczystościach rocznicowych wezmą udział również przedstawiciele innych państw. Tak jak i w wydarzeniach oświatowych i społecznych, w kraju oraz za granicą, związanych właśnie z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Władysław Bartoszewski

Przewodniczący Honorowego Komitetu Obchodów II Wojny Światowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki