Sztolnia Królowa Luiza - Muzeum Górnictwa Węglowego

i

Autor: Andrzej Bęben

Polskie górnictwo docenione w Europie. Zabytkowa kopalnia nagrodzona!

2019-05-22 15:57

Europa Nostra, europejska federacja stowarzyszeń na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy, wyróżniła zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego nagrodą za rewitalizację zabytkowej Sztolni Królowa Luiza. Wręczy ją w Paryżu... Placido Domingo. Słynny tenor jest prezydentem Europy Nostra.

– To najbardziej prestiżowa europejska nagroda w dziedzinie kultury. Przyznaje się ją w różnych dziedzinach działalności na rzecz kultury – od badań archeologicznych i dokumentalizowanie historii, poprzez przedsięwzięcia edukacyjne, po rewitalizację zabytków, w tym przemysłowych. W tym roku nagrodę specjalną otrzymali paryscy strażacy ratujący katedrę Notre Dame. W Polsce nagrodzony za projekt edukacyjny został Zamek Królewski w Warszawie. Muzeum Górnictwa Węglowego jest jedynym, w tym roku, laureatem tej cennej nagrody w dziedzinie rewitalizacji zabytków poprzemysłowych. Ta nagroda jest dla nas potwierdzeniem jakości tego, czego uczyniliśmy dla rewitalizacji dziedzictwa poprzemysłowego; w tym przypadku Sztolni Królowej Luizy. Po nagrodę jedziemy do Paryża 26 października – podkreśla Bartłomiej Szewczyk, dyrektor MGW.

Sztolnię otwarto dla ruchu turystycznego w 2017 r. po 8 latach szeroko zakrojonych prac górniczych. W rewitalizacji 200-letnich wyrobisk Sztolni i chodników kopalni „Królowa Luiza” oraz wybudowanie na powierzchni infrastruktury edukacyjnej zaangażowanych było 20 firm i przedsiębiorstw górniczych. Inwestycja, w znacznej mierze sfinansowana z funduszy unijnej, kosztowała ponad 180 mln zł. Nazwa „Sztolnia Królowa Luiza” jest współczesna. Stworzono ją z myślą o prowadzeniu ruchu turystycznego w dwóch, połączonych ze sobą zabytkowych obiektach: kopalni „Królowa Luiza” oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Sztolnia Królowa Luiza i zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido, to żelazne punkty na śląskiej mapie turystycznej. To także ewenement na skalę europejską.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE