Polskie MSZ: Nie ma szans na zniesienie wiz do USA!

2014-04-04 9:56

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych przedstawił w czwartek informacje na temat postępu w procesie zniesienia wiz do USA dla Polaków. Niestety, Bogusław Winid stwierdził, że "na razie nie ma na to szans".

Wniosek o przedstawienie informacji na temat „działań rządu podejmowanych w celu włączenia obywateli polskich do ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki" został złożony przez partię Janusza Palikota - podaje portal „gazeta.pl”. Do wniosku Twojego Ruchu odniósł się wiceminister resortu spraw zagranicznych.

- Polska wciąż nie spełnia kryteriów niezbędnych do objęcia jej programem ruchu bezwizowego, stąd na razie nie ma szans na zniesienie wiz do USA - stwierdził w czwartek wiceszef MSZ Bogusław Winid. Polityk przypomniał również, że Kongres w Stanach wciąż nie uchwalił nowej ustawy ws. wiz.

Decydujące kryterium zniesienia wiz

Najważniejszym kryterium umożliwjającym znalezienie się w gronie państw objętych ruchem bezwizowym jest osiągnięcie określonego przez amerykańskie prawo procentu odrzuconych wniosków o wizę amerykańską dla obywateli danego kraju. Najprościej mówiąc: kraje, w których ambasady amerykańskie odmawiają przyznania wiz więcej niż 3 procentom wnioskujących o nie osób, nie mają szans na ruch bezwizowy.

- Niestety, dane statystyczne dotyczące Polski są wyższe niż próg ustawowy (właśnie 3-procentowy) przyjęty w ustawach Stanów Zjednoczonych - czytamy na portalu "gazeta.pl" fragment wypowiedzi Winida.

W 2008 r. USA złagodziły to kryterium - podwyższając próg ustawowy z 3 do 10 proc., co pozwoliło na objęcie ruchem bezwizowym państw takich jak Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa czy Słowacja. Jednak nawet po takiej zmianie Polsce nie udało się spełnić warunków - procent odmów wiz do USA wynosił bowiem wówczas aż 25 proc.

Zobacz też: Jak Stany nie zniosą nam wiz, Unia wprowadzi wizy dla nich?!

- Siłą rzeczy więc nie weszliśmy do programu bezwizowego - tłumaczył wiceszef MSZ.

Winid wskazał jednak na znaczną poprawę w kwestii liczby odmów wiz dla Polaków i zaznaczył, że od 2009 roku odsetek ten waha się w okolicach 10 proc. Niestet, w międzyczasie Amerykanie znów obniżyli ustawowy próg do 3 proc. a w amerykańskim kongresie dopiero trwają prace nad nową wersją ustawy, która znów by go mogła podwyższyć.

Jeśli ustawa przejdzie przez amerykański senat i Izbę Reprezentantów a odsetek odmów dla Polaków spadnie poniżej 10 proc- Polska zostanie włączona do programy bezwizowego.

Polub Se.pl na Facebooku

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE