Jak Stany nie zniosą nam wiz, Unia wprowadzi wizy dla nich?!

2014-02-12 13:27

Według informacji „Rzeczpospolitej”, Unia Europejska wstawi się za krajami, w tym Polską, których obywatele wciąż objęci są przez Stany Zjednoczone obowiązkiem wizowym. Unia zapowiedziała również, że jeśli Stany Zjednoczone w ciągu kolejnych 6 miesięcy nie zniosą ograniczeń dla Polski, Bułgarii, Rumunii, Cypru i Chorwacji, analogiczne ograniczenia wprowadzone zostaną np. dla amerykańskich dyplomatów!

Zgodnie z nową regulacją UE, kraje członkowskie objęte przez USA obowiązkiem wizowym, do poniedziałku miały złożyć zawiadomienie w Komisji Europejskiej, dotyczące nie respektowania przez Stany Zjednoczone zasady wzajemności.

Unia Europejska postawiła Waszyngtonowi ultimatum - jeśli w ciągu 90 dni obowiązek wizowy względem Polski, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Cypru, nie zostanie zniesiony, państwa te będą mogły wystąpić do Komisji Europejskiej ze specjalnym wnioskiem o nałożenie na USA restrykcji.

- Chodzi o wprowadzenie wiz dla niektórych kategorii przyjezdnych z Ameryki, jak dyplomatów, albo uzależnienia od zniesienia wiz np. wejścia w życie porozumień handlowych - „Rz” cytuje źródła z Komisji Europejskiej.

Zobacz też: Unia Europejska chce zwiększyć kontrole nad budżetami krajowymi

Gazeta pisze również, że - jeśli po dwóch latach - USA nie zmieni stanowiska ws. wiz, UE zobowiązała się do wprowadzenia obowiązku wizowego do wszystkich krajów wspólnoty dla wszystkich obywateli USA - o ile zgodzi się na to Rada Europy i Parlament Europejski.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE