PORADNIK NOWOCZESNEGO BANKOWANIA: Bankowość XXI wieku

i

Autor: Przemysław Szyszka Maciej Taciak (12l.) ze Środy Wielkopolskiej - Wpłatomatem wpłacam pieniądze z kieszonkowego i uważam, że jest to naprawdę bardzo proste, szybkie i wygodne. Nie chcę trzymać pieniędzy w domu, bo na koncie bankowym są bezpieczniejsze, uczyliśmy się o tym w szkole. Wpłatomat jest bardzo wygodny i prosty w obsłudze. Mogę wpłacać pieniądze kiedy chcę i ile chcę i od razu mam je na koncie. To mi bardzo odpowiada.

PORADNIK NOWOCZESNEGO BANKOWANIA: Bankowość XXI wieku

2015-04-25 2:00

Musisz wypłacić gotówkę? Albo wręcz odwrotnie – wpłacić? I chcesz to zrobić bez konieczności wizyty w oddziale? Nic prostszego –bankomaty i wpłatomaty to nowoczesne urządzenia samoobsługowe oszczędzające czas, dostępne bardzo często non-stop.

Pierwsze bankomaty pojawiły się w Polsce niemal ćwierć wieku temu –w 1991 roku. Wtedy była to nowość, powiew zachodniego świata, dziś to naturalny element codziennego krajobrazu. Od tamtej pory urządzenia te przeszły prawdziwą rewolucję i stały się wielozadaniowe. Dzięki nim wypłacimy i wpłacimy gotówkę, doładujemy telefon, wymienimy walutę, sprawdzimy stan rachunku czy zmienimy PIN.

– Operacja wpłaty/wypłaty w urządzeniach samoobsługowych jest zdecydowanie krótsza niż ta sama transakcja zrealizowana w kasie oddziału, a jednocześnie korzyścią dla klientów jest dostępność do tych urządzeń poza godzinami pracy oddziału - zazwyczaj jest to 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu –mówi Zbigniew Jancewicz, Kierownik Zespołu Optymalizacji Urządzeń i Nowych Technologii Departamentu Sieci PKO Banku Polskiego.

A jak działają? Całkiem prosto:

-Wkładasz kartę w odpowiednie miejsce, jest charakterystyczne, często podświetlone, zazwyczaj znajduje się poniżej ekranu po jego prawej stronie.
- Wpisujesz numer PIN i potwierdzasz go właściwym przyciskiem.
- Wybierasz transakcję lub operację, jaką chcesz wykonać - jeśli celem jest dokonanie wypłaty gotówki, to wybierasz to polecenie.
- Wybierasz kwotę wypłaty. Na monitorze wyświetlą się sugerowane kwoty, jeśli jest tam taka, jaką chcesz pobrać to naciskasz odpowiedni guzik. Gdy nie ma, wybierasz funkcję „inne" i wpisujesz sumę, jaką chcesz pobrać.
-  Wybierasz (lub nie) opcję potwierdzenia transakcji, czyli wydrukowania „paragonu" potwierdzającego dokonanie wypłaty na daną kwotę.
- Wyjmujesz kartę i pobierasz gotówkę. Pamiętaj, aby z wyjęciem karty nie zwlekać zbyt długo, gdyż po kilkudziesięciu sekundach karta wróci do bankomatu. Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby ktoś zapomniał jej odebrać. To samo dotyczy gotówki, która pojawi się tuż po wyjęciu karty.
- Odbierasz wydrukowane potwierdzenie.

Wypłacanie gotówki z bankomatu umożliwia również telefon. IKO –aplikacja PKO Banku Polskiego to przykład takiego rozwiązania. Dzięki bankomatom z funkcją wpłatomatu możesz zrealizować zarówno wypłatę jak i wpłatę. Korzystanie z wpłatomatu jest tak proste jak obsługa bankomatu. Wkładasz kartę, wybierasz na ekranie opcję „wpłata gotówki", układasz banknoty w pliku i umieszczasz w szczelinie „wpłata banknotów". Ważne, aby sprawdzić czy wpłacane banknoty nie są zniszczone, przedarte, zagięte, złożone i czy pomiędzy nimi nie znajdują się inne papiery np. paragon. Wystarczy kilka kliknięć na klawiaturze bankomatu i... gotówka zostaje zaksięgowana na koncie. Innym samoobsługowym urządzeniem jest opłatomat - umożliwiający dokonywanie opłat, zarówno gotówką jak i kartą, na rzecz urzędów miast, w tym m.in. podatków czy opłat związanych z wydawaniem różnego rodzaju dokumentów. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się w urzędach kilku miast w Polsce.

Bezpieczne korzystanie

– Korzystanie z wpłatomatów i opłatomatów jest łatwe i bezpieczne, o ile przestrzega się kilku zasad. Należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i rozwadze –wyjaśnia Jacek Seferyniak, Ekspert w Zespole Optymalizacji Urządzeń i Nowych Technologii Departamentu Sieci PKO Banku Polskiego. – W przypadku osób obawiających się o swoje bezpieczeństwo lub dokonujących transakcje pierwszy raz, warto korzystać z urządzenia w towarzystwie znajomej osoby – dodaje .

-Zwróć uwagę, czy nie jesteś obserwowany przez osoby podejrzane znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie bankomatu.
- Nigdy nie należy jawnie zapisywać kodu PIN-u na karcie lub w jej najbliższym otoczeniu np. na kartce w portfelu.
- Przed włożeniem karty płatniczej, upewnij się, że nie ma zainstalowanych dodatkowych nakładek na klawiaturze, w szczelnie czytnika kart oraz dodatkowych kamer ukrytych w miejscach umożliwiających podgląd klawiatury podczas wprowadzania PIN- u.
- Podczas wprowadzania kodu PIN staraj się zasłaniać klawiaturę.
- Skorzystaj z usługi potwierdzeń SMS po wykonaniu każdej operacji powiązanej z kontem bankowym, co daje dodatkową kontrolę nad finansami i transakcjami.

Nowe technologie dla każdego

Z bankomatów i wpłatomatów może korzystać każdy. Coraz więcej urządzeń jest dostosowanych do potrzeb osób niewidomych i słabo widzących. Są wyposażone w gniazdo słuchawkowe z regulacją głośności oraz oprogramowanie do przekazywania komunikatów głosowych i napisy w alfabecie Braille'a.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki