POZNAŃ: W dawnej synagodze powstanie Centrum Judaizmu i Dialogu

2011-11-16 12:50

Podczas II Wojny Światowej w synagodze Niemcy zrobili basen. Taki stan rzeczy usankcjonowały później władze PRL. Dopiero niedawno uznano, że czas przywrócić zbezczeszczonej świątyni należne jej miejsce. Dlatego powstanie w niej Centrum Judiazmu i Dialogu.

Budynek synagogi na skrzyżowaniu ulic Stawnej i Wronieckiej od dawna był kością niezgody między Poznaniem a społecznością żydowską. Do września tego roku znajdowała się tam pływalnia, którą otworzyli Niemcy podczas II Wojny Światowej. Została zamknięta ze względu na fatalny stan techniczny.

Od tego czasu gmina żydowska, która jest właścicielem budynku, stara się o założenie tam Centrum Judaizmu i Dialogu. W ośrodku miałby znajdować się nieduży hotel, koszerna restauracja, centrum kulturalne, Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski. Budynek ma wieńczyć szklana kopuła z gwiazdą Dawida.

W tej chwili budynek jest porządkowany. Ekipa budowlana usuwa z wnętrza pozostałości po basenie – nieckę basenową, szafki i prysznice. Planowane centrum docelowo ma służyć Poznaniowi jako miejsce nawiązania kontaktu między religiami oraz odmiennymi kulturami. Centrum Judaizmu i Dialogu to sposób na zagospodarowanie synagogi, który jest jednocześnie uszanowaniem dawnej przestrzeni sakralnej.

W rozmowie z „Głosem Wielkopolskim” przedstawiciel Aquatic, firmy zarządzającej obiektem, przyznał, że prowadzone są zaawansowane rozmowy z dwoma europejskimi instytucjami zainteresowanymi zainwestowaniem w projekt. Sprawa powinna wyjaśnić się na przełomie grudnia i stycznia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki