ZUS

i

Autor: materiały

Prezes ZUS: pierwsze czternastki na kontach emerytów

2022-08-24 14:22

Ponad 1,5 mln emerytów i rencistów otrzymało dziś czternastą emeryturę. Kolejne terminy wypłaty świadczenia to 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września - informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że wypłata dodatkowego świadczenia idzie zgodnie z planem. „Do emerytów i rencistów trafiło dziś niemal 2 mld złotych. Czternastkę otrzymało ponad 1,5 mln świadczeniobiorców” – wskazuje prof. Uścińska.

Kiedy możemy spodziewać się wypłaty dodatkowych świadczeń?

Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS. Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. – Dlatego wyniesie ona 1217,98 złotych na rękę. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 złotych brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 złotych a 4188,44 złotych czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – mówi prof. Uścińska. Jak dodała, w ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadną 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Prawo do świadczenia głównego jest badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania. Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld złotych, w tym 9,5 mld złotych dla świadczeniobiorców ZUS.

O programie „Dobry Start”

W ramach programu rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 złotych np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom i pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych. Pieniądze z programu „Dobry start” przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej. Każdego roku z „Dobrego startu” korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Łączna kwota wsparcia w latach 2018-2022 wyniesie ok. 6,65 mld złotych.

Warto wcześniej złożyć wniosek o 300 plus!

Złożenie wniosku o świadczenie z programu „Dobry start” do końca sierpnia gwarantuje wypłatę pieniędzy nie później niż do 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, to środki trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Świadczenie „Dobry start” w wysokości 300 złotych przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24. lat. Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS poinformowała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał już w ramach programu około 1 miliarda złotych.

Do kiedy można się ubiegać o wyprawkę szkolną?

– O wyprawkę szkolną można ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada, jednak złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września – przypomina prof. Uścińska. – Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku – dodaje. Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek przez: bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS.

Czternastkę otrzymasz z urzędu, uważaj na oszustów!

– Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze. Dlatego chciałabym przestrzec wszystkich emerytów i rencistów, aby uważali na oszustów, którzy deklarują pomoc w uzyskaniu dodatkowego świadczenia. Nie przekazujmy obcym osobom swoich danych osobowych, w tym numeru dowodu czy numeru rachunku bankowego. ZUS posiada wszystkie informacje do wypłaty świadczenia – podkreśliła prezes ZUS.

ZUS

i

Autor: materiały
ZUS 1

i

Autor: materiały