Prokuratura ws. Smoleńska: BOR mógł nie dopełnić obowiązków w Smoleńsku. TUSK i KACZYŃSCY POKRZYWDZONYMI

2011-10-25 16:30

Półtora roku po katastrofie prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem śledczy wciąż nie są do końca pewni kto powinien ponieść odpowiedzialność za tragedię z 10 kwietnia 2010. Prokuratura Okręgowa w Warszawie podejrzewa, że funkcjonariusze BOR mogli nie dopełnić obowiązków przygotowując wizyty w Katyniu Donalda Tuska oraz Lecha i Marii Kaczyńskich. Premier Tusk, zmarła para prezydencka oraz Jarosław i Marta Kaczyńscy dostali status pokrzywdzonych.

Najnowsze ustalenia prokuratury w Warszawie, która bada cywilny wątek śledztwa! Za ewentualne zaniedbania przy organizacji wizyt premiera i prezydenta w Katyniu w kwietniu 2010 r. miałby odpowiadać BOR.

Powołany przez śledczych zespół biegłych ma wyjaśnić czy funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu nie dopełnili swoich służbowych obowiązków podczas planowania i realizacji działań ochronnych wobec pary prezydenckiej i premiera, co z kolei mogło mieć wpływ na ich bezpieczeństwo.

Prokuratura podkreśla, że za wcześnie na stawianie zarzutów.

Co oznacza przyznanie STATUSU POKRZYWDZONEGO?

Nadanie statusu pokrzywdzonych oznacza, że w śledztwie premier Tusk oraz Jarosław i Marta Kaczyńscy zyskali dodatkowe prawa. Mogą nie tylko przeglądać akta śledztwa (prokuratorzy pozwalali na to już wcześniej), ale także uczestniczyć w czynnościach prokuratorskich, składać wnioski dowodowe, zaskarżać decyzje i - podczas ewentualnego procesu - wystąpić w charakterze oskarżycieli posiłkowych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE