Rząd odwoła Wielkanoc?! LOCKDOWN na święta? To byłby DRAMAT! Niepewna sytuacja

2021-02-24 18:49 Marek Targoński
Rząd odwoła Wielkanoc?! LOCKDOWN na święta? To byłby DRAMAT! Niepewna sytuacja
Autor: Pixabay/EmArt/nastya_gepp

To byłby prawdziwy dramat milionów Polaków! Czy rząd odwoła Wielkanocne, rodzinne spotkania przy świątecznym stole? Sytuacja jest bardzo niepewna, a Wielkanoc coraz bliżej – już 4 kwietnia. Ogłoszone dziś obostrzenia i restrykcje będą obowiązywały do połowy marca. Co dalej? Czy rząd zakaże rodzinnych spotkań na Wielkanoc 2021? Czy najważniejsze dla katolików święta będziemy przeżywać w strachu przed pandemią i w warunkach lockdownu?

Wielkanoc 2021 coraz bliżej. Tegoroczne Święta Wielkanocne zostaną odwołane?! Najważniejsza święto katolików wypada w tym roku 4 kwietnia. Wielkanocy nie da się odwołać ani przełożyć, ale całkowity lockdown na święta jest możliwy. Czy rząd odwoła wielkanocne spotkania rodzinne i zakaże spotkań podczas wielkanocnego śniadania? Co ze święceniem pokarmów na Wielkanoc 2021? Jeśli na święta zostaną wprowadzone restrykcje i obostrzenia, to będzie to dramat milionów Polaków. Sytuacja jest niepewna. Dziś głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Ograniczenia na Wielkanoc nie są wykluczone. Już teraz, zgodnie z obowiązującymi przepisami i obostrzeniami, spotkania (np. w domu) mogą obejmować maksymalnie pięć osób z zewnątrz – np. dwoje gospodarzy i pięcioro gości. Takie same restrykcje obowiązywały w Wigilię i Boże Narodzenie. Jak będzie na Wielkanoc? Jeśli przepisy zostaną utrzymane, to powinniśmy zapomnieć o licznych, familijnych spotkaniach przy stole.

Już w ubiegłym roku rząd odradzał świąteczne spotkania. Wierni otrzymali od biskupów dyspensę od obowiązku udziału w mszy świętej w czasie Triduum Paschalnego, a tradycyjne święcenie koszyczków w Wielką Sobotę zostało zastąpione… błogosławieniem ich w domu przez samych wiernych.

Rząd odwoła Wielkanoc 2021? Minister zdrowia zabrał głos

Obecnie obowiązujące przepisy: restrykcje i obostrzenia zostaną utrzymane przynajmniej do 14 marca. Później jednak mogą zostać przedłużone. Trzy tygodnie później wypada już Wielkanoc 2021. Czy tegoroczne święta są zagrożone? Czy rząd zakaże spotkań na Wielkanoc?

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, był o to pytany podczas środowej konferencji prasowej, na której w imieniu rządu ogłaszał nowe obostrzenia i restrykcje. Więcej na ten temat: Rząd ZAOSTRZA restrykcje! DRAMATYCZNE decyzje. Oto NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY!

Minister zdrowia ogłosił, że… rząd nie ma jeszcze gotowego planu czy scenariusza na czas Wielkanocy. Wszystko będzie zależało od bieżącej sytuacji epidemicznej w najbliższych tygodniach. Szef resortu zdrowia zaznaczył, że rząd liczy na możliwość poluzowania obecnych obostrzeń na czas świąt wielkanocnych 2021. Nie przesądza jednak, czy będzie to możliwe.

Nastawienie rządu jest takie, żeby w miarę możliwości dokonywać odważnych, luzujących kroków. Teraz mamy przyspieszenie trzeciej fali i oczywiście to przekreśla możliwość podejmowania tych odważnych decyzji, ale generalnie trzeba wyraźnie powiedzieć, że nasza tolerancja liczby zachorowań zdecydowanie rośnie. Akcja szczepień, jak i odporność populacyjna, którą poprzez przechorowanie nabywamy, powodują, że liczba zakażeń, która nawet przekroczy średni poziom 10-12 tys., nie będzie aż tak dolegliwa, o ile będzie mniej proporcjonalnie hospitalizacji – tłumaczył Niedzielski.

Na razie rząd nie rozważa konkretnego rozwiązania dotyczącego obostrzeń w czasie Wielkanocy – przyznał minister zdrowia. – Nasze nastawienie jest takie, że jeżeli tylko będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące – zadeklarował Adam Niedzielski.

Na dzień dzisiejszy takiej przestrzeni nie widać. W środę w całej Polsce potwierdzono ponad 12 tys. nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 oraz śmierć kolejnych 372 osób chorych na COVID-19. Eksperci prognozują, że w najbliższych tygodniach liczba zakażeń może rosnąć.

Raport z Anteny 24.02
Najnowsze