Rzecznik KGP zaskoczył wszystkich! Chodzi o księży w polskiej policji. Wszystko jasne

2021-04-17 10:18 Rafał Strzelec
Ksiądz
Autor: paterdarius / CC0 / pixabay.com

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się na temat zarobków księży kapelanów w polskiej administracji. Sprawą przede wszystkim interesuje się opozycja, która bombarduje interpelacjami w tej sprawie. Księży nie brakuje m.in. w służbach mundurowych. Pracują w policji, służbie więziennej, w wojsku. Stawki za taką służbę są naprawdę dobre. Tymczasem rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka został zapytany o finansowanie księży w polskiej policji. Odpowiedź zaskoczyła wszystkich.

Kapelani w polskiej administracji. Ile zarabiają?

Ostatnio coraz więcej mówi się o zarobkach polskich księży w sektorze publicznym. Jako kapelani funkcjonują m.in. w policji, w wojsku, służbie więziennej, szpitalach. W ostatnich dniach posłowie opozycji coraz śmielej starają się docierać do informacji na temat pensji dla kapelanów. Jak podaje wyborcza.biz zarobki są naprawdę przyzwoite. Kapelan w Ministerstwie Finansów może zgarnąć nawet około 6 tys. złotych brutto (dane na rok 2020 za money.pl). Zarobkami kapelanów pochwalił się również MON. Tam w stopniu podporucznika może on liczyć nawet na 5790 zł brutto. Niezłe pieniądze zarabiają także kapelani w Straży Granicznej. Ich wynagrodzenie to 7410 zł brutto. Wyborcza nie dotarła jednak do danych dotyczących policji. Jak podaje money.pl w 2019 roku w policji było zatrudnionych 10 duchownych na etacie, 13 w niepełnym wymiarze, zaś 171 pełniło funkcję społecznie.

Czytaj również: Wkładał "palec do pupy" i mówił, że uzdrawia. Wstrząsające relacje ofiar księży [GALERIA]

Rzecznik KGP: Nie mamy księży na etacie

O sprawę etatów dla księży w polskiej policji został zapytany inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowym Komendy Głównej Policji. Podczas programu Newsroom na wp.pl stwierdził, że w policji nie ma żadnego duchownego na etacie. - My na naszych mundurowych etatach nie mamy ani jednego kapelana zatrudnionego jako funkcjonariusza policji, obojętnie jakiego wyznania. Ci kapelani, którzy w poszczególnych miejscowościach w komendach powiatowych lub wojewódzkich pełnią tą posługę, to proboszczowie lub dziekani i przy okazji pełni tę dodatkową czynność w przypadku policjantów, którzy sobie tego życzą. Chodzi m.in. o pomoc psychologiczną - stwierdził Ciarka.

Wypadek samochodowy w Mierzecicach
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze