Siedem opowieści o nadziei

i

Autor: materiały prasowe

Siedem opowieści o nadziei

2021-09-22 12:30

Najnowsza książka o intrygującym tytule: Jak motyl. Odczarować mity. Lekarze i pacjentki o życiu z rakiem jajnika rozprawia się z poglądem, że „rak to wyrok”. Siedem bohaterek, którym towarzyszą wybitne dziennikarki, stworzyło porywającą opowieść nie tyle o samej chorobie, ile o… życiu.

Ta książka pozwala zerknąć w codzienne życie kobiet zwykłych i niezwykłych jednocześnie, żyjących wiele lat po diagnozie raka jajnika. Bohaterki kochają, pracują, wychowują dzieci, realizują pasje. Każda przeszła przez niewyobrażalną dla osoby zdrowej diagnozę i terapię. Teraz dzielą się z czytelnikiem opowieścią o życiu i nadziei. Towarzyszą im znakomite publicystki wyspecjalizowane w tematyce zdrowotnej, laureatki wielu dziennikarskich nagród oraz lekarze na co dzień wspierający pacjentki żyjące z rakiem jajnika.

Rak jajnika jest podstępny. Gdy się ujawnia, jest już najczęściej rozsiany w jamie brzusznej. Wcześniej rozwija się w sposób utajony, bez ewidentnych objawów. W życiu kobiety po diagnozie, otwiera się zupełnie nowy rozdział. Czas naznaczony rytmem operacji, chemioterapii, regularnych badań, remisji, wznów i pobytów w szpitalu. Książka „Jak motyl. Odczarować mity” pokazuje, że życie z rakiem jajnika ma wiele ciemnych, ale też i jasnych kolorów. Mimo że wszystko zaczyna się od strasznej diagnozy, która brzmi jak „koniec świata”. Ten wątek przewija się w każdej rozmowie. To także historia wspaniałej samoorganizacji kobiet z chorobą, czego wyrazem jest Stowarzyszenie Niebieski Motyl, którego prezeską jest Barbara Górska, jedna z bohaterek książki. Całość czyta się jednym tchem, jak wyznania matki, żony, siostry, córki czy przyjaciółki. Wywiady z pacjentkami są uzupełnione rozmowami z wybitnymi lekarzami – specjalistami, którzy przedstawiają chorobę od drugiej strony: sali operacyjnej, szpitala, laboratorium. Wywiady udowadniają, że medycyna przeszła długą drogę od niegdysiejszej bezsilności w zetknięciu z rakiem jajnika do skutecznego leczenia.

Dziś rak jajnika coraz częściej jest chorobą przewlekłą, co jest możliwe dzięki nowoczesnym terapiom – między innymi ukierunkowanym molekularnie, tzw. inhibitorom PARP, które potrafią skutecznie wydłużyć czas do kolejnego nawrotu choroby. Terapia ta, niestety, wciąż nie jest w Polsce w pełni dostępna dla wszystkich pacjentek, a jedynie dla tych, które mają mutacje w genach, a których jest mniejszość.

Byłoby stratą, gdyby ta książka trafiła jedynie do rodzin dotkniętych chorobą. Powinny ją przeczytać również kobiety zdrowe, gdyż wskazuje jak zminimalizować ryzyko zachorowania. Chodzi o stwierdzenie obciążenia dziedzicznego rakiem piersi oraz jajnika w najbliższej rodzinie. Każda zakwalifikowana do dalszego badania kobieta posiada prawo do bezpłatnego testu genetycznego pod kątem mutacji BRCA1 i BRCA2 warunkujących zachorowanie. Z tego samego powodu książkę powinni przeczytać także panowie, by zmotywować kobiety swojego życia do zadbania o regularne badania profilaktyczne.

Książka

i

Autor: materiały prasowe "Jak motyl. Odczarować mity Lekarze i pacjentki o życiu z rakiem jajnika", wydawca: GSK Commercial SP. z o. o., pod redakcją Doroty Bardzińskiej i Katarzyny Pinkosz Link: POBIERZ PDF

Książka Jak Motyl. Odczarować mity jest udostępniana bezpłatnie pod linkiem: https://niebieskimotyl.pl/doc/21.03.30-jak-motyl-odczarowac-mity.pdf

"Jak motyl. Odczarować mity Lekarze i pacjentki o życiu z rakiem jajnika". Wydawca: GSK Commercial SP. z o. o., pod redakcją Doroty Bardzińskiej i Katarzyny Pinkosz

Autorkami wywiadów są:

Dorota Bardzińska, Katarzyna Pinkosz, Magdalena Rigamonti, Agnieszka Fedorczyk, Maria Zawała, Anna Sojka, Jolanta Gromadzka-Anzelewicz, Elżbieta Borek, Anna Kopras-Fijołek, zdjęcia: Maksymilian Rigamonti.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki