Śląsk. Wspólna Sprawa – 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski zdjęcie otwierające nowe

i

Autor: Materiały prasowe

Śląsk. Wspólna Sprawa – 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

2022-07-04 0:05

Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Instytutem Śląskim zapraszają do wspólnego upamiętnienia wyjątkowej rocznicy: stulecia włączenia ziem Górnego Śląska do II RP. Specjalna kampania społeczna #ŚląskWspólnaSprawa przygotowana przez Niepodległą przypomina jak ważne dla Polski było odzyskanie ziem śląskich i jak wiele trudu kosztowało to Polaków w latach 1919-1922.

W ramach zaplanowanych działań Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało między innymi koncert plenerowy w Parku Śląskim w Chorzowie, debatę naukową, serię materiałów edukacyjnych i wystawę o burzliwej historii Górnego Śląska do pobrania ze strony niepodlegla.gov.pl. W ramach kampanii Niepodległa dofinansuje także rekonstrukcję jednej z historycznych bram, które 100 lat temu witały Polaków na Śląsku, a miłośnicy nowych technologii w wybranych śląskich gminach zobaczą filmy w technologii VR podczas pokazów zorganizowanych specjalnie dla nich. Zorganizowany w pawilonie „Niepodległa. Miejsce Spotkań” Tydzień Śląski pozwoli zaś na przybliżenie kultury i historii Śląska osobom odwiedzającym Niepodległą w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

To już druga odsłona kampanii #ŚląskWspólnaSprawa – w zeszłym roku, podczas pierwszej kampanii z okazji 100. rocznicy III powstania śląskiego, promowany był m.in. dedykowany mapping. Mapping był udostępniany bezpłatnie jednostkom samorządowym. Także w tym roku można z niego korzystać, po uzyskaniu bezpłatnej licencji od Biura.

Śląsk. Wspólna Sprawa – 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski 2

i

Autor: Materiały prasowe

Przyłączenie części ziem Górnego Śląska do Polski było niezmiernie istotne zarówno dla Polaków mieszkających na Śląsku, jak i dla całego kraju. 16 lipca 1922 roku w Katowicach podpisano Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Lata 1919-1922 to okres w dziejach Polski pełen skomplikowanych procesów odbudowy państwowości i konfliktów zbrojnych, przełomowy także dla Górnego Śląska i jego mieszkańców. Wkroczenie Wojska Polskiego do Katowic 20 czerwca 1922 uznano za wydarzenie o tak silnej symbolice, że w 2022 roku podjęto działania w celu ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

Śląsk. Wspólna Sprawa – 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski 3

i

Autor: Materiały prasowe

Trzy powstania śląskie (z których dwa uznawane są za zwycięskie) i Plebiscyt z 1921 roku zmieniły historię regionu. Wydarzenia te, mimo upływu stu lat, nie przestają budzić emocji zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Wydarzenie sfinansowano ze środków budżetu państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości

Śląsk. Wspólna Sprawa – 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski 4

i

Autor: Materiały prasowe