Klamka zapadła! Wyrok TK ws. aborcji opublikowany w Dzienniku Ustaw. Radykalne prawo wchodzi w życie [ZAPIS RELACJI]

2021-01-27 23:58 Rafał Strzelec
strajk kobiet
Autor: SE strajk kobiet

Strajk Kobiet 27.01.2021 w Warszawie. Relacja na żywo! Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 22 października w sprawie aborcji. Tego samego dnia wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że kontrowersyjna decyzja wejdzie w życie. W sieci już wrze! Tysiące osób wzięło udział w kolejnym Strajku Kobiet. Wściekły tłum wyszedł na ulice Warszawy. Także w innych miastach wybuchły masowe protesty. Zobacz zapis relacji na żywo.

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Strajk Kobiet na ulicach Warszawy [RELACJA NA ŻYWO]

Strajk Kobiet w Warszawie. Relacja na żywo. W środę 27 stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października w sprawie aborcji. Jak czytamy, Trybunał stwierdził niekonstytucyjność przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Centrum Informacji Rządowej zapowiedziało, że jeszcze dziś wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że będzie obowiązującym prawem. Jesteśmy cały czas na bieżąco! W Warszawie trwa protest w ramach Strajku Kobiet. Tłum maszeruje na siedzibę Prawa i Sprawiedliwości. Protesty odbywają się także w innych miastach. Czytajcie naszą relację na żywo!

Strajk Kobiet w Warszawie

23.30

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji został opublikowany w Dzienniku Ustaw

23.00 

To koniec relacji na dziś. Wszystko wskazuje na to, że sprawa opublikowanego uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego znów będzie rozgrzewała opinię publiczną do czerwoności. Organizatorzy Strajku Kobiet już zapowiadają kolejne protesty. Wyrok nadal nie jest opublikowany w Dzienniku Ustaw, ale wydaje się to kwestią czasu. Najbliższe dni mogą być naprawdę gorące w polityce. Tym bardziej, że przedstawicielki OSK zapowiedziały, iż urządzą "piekło" rządzącym. Dziękujemy za dziś i zapraszamy już jutro.

22:49 Tłum w Katowicach. Zaskakujące połączenie zabójstwa z wyrokiem TK

Tak, jak w październiku i listopadzie, tak również teraz plac przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach stał się miejscem, gdzie walczący o prawo do aborcji mieszkańcy miasta mogli wyrazić swoje przekonania. W środę 27 stycznia wieczorem po godz. 19.00 pojawiło się tam około 200 osób. Protestujący, którzy pojawili się na miejscu, połączyli wyrok TK ze sprawą zabójstwa 13-latki z Bytomia. Zobaczcie szczegóły >>> Strajk Kobiet w Katowicach. Połączyli ZABÓJSTWO z wyrokiem TK! "PiS ma krew na rękach!"

22:32 Strajk Kobiet. Tak było w Szczecinie

Opublikowanie uzasadnienia do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z 22 października 2020 roku wywołało kolejne spontaniczne protesty na ulicach wielu polskich miast, w tym również w Szczecinie. Zobaczcie, jak wyglądał protest >>> Strajk Kobiet w Szczecinie. Protest pod siedzibą PiS [ZDJĘCIA, WIDEO]

22:15 Bodnar: Uzasadnienie TK to dramat kobiet

- Uzasadnienie wyroku TK to narastający dramat kobiet. Państwo chce dalej ograniczać ich prawa, narażać życie, skazywać na tortury. Tej ofensywie sprzeciwia się społeczeństwo obywatelskie - napisał na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

21:53 Strajk Kobiet w Warszawie. Tłum rozszedł się po mieście

Dzisiejszy Strajk Kobiet w Warszawie powoli się kończy. Mieszkańcy stolicy w tempie spacerowym wracają do swoich domów. Już jutro jednak kolejna tura protestów. Możliwe, że znów ich skala będzie jeszcze większa.

21:33 Strajk Kobiet w Katowicach. Tłum pojawił się przed Archikatedrą Chrystusa Króla

Tłum protestujących pojawił się pod Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach, gdzie odbył się kolejny po kilki miesiącach przerwy Strajk Kobiet. Poniżej możecie zobaczyć wideo z tego wydarzenia.

Strajk Kobiet w Katowicach

21:13 Strajk Kobiet w Warszawie. Manifestacje także w czwartek

- W czwartek 28 stycznia odbędzie się kolejna manifestacja. Rozpocznie się o godz. 19.00 w centrum Warszawy - powiedziała Marta Lempart. Marsz powoli zbliża się do końca. Uczestnicy idą jeszcze raz pod siedzibę TK, gdzie najprawdopodobniej się rozejdą. Szczegóły jutrzejszego protestu mają być znane... jutro.

21:02 Kulesza: PiS chce przykryć bunt przedsiębiorców

- Uzasadnienie, które wreszcie zostało opublikowane, liczy 150 stron, więc już sama objętość świadczy o próbie rozwodnienia samego wyroku, który został ogłoszony w październiku zeszłego roku. To rozwodnienie tematu widać także w tym, że interpretacja przepisów będzie zależała w dużej mierze od interpretacji sądów i lekarzy, bo w uzasadnieniu nie jest tak precyzyjnie zapisane, kiedy aborcja nie może mieć miejsca, jak w pierwotnym wyroku. Można więc powiedzieć, że jest to próba wycofania się z kłopotliwego dla PiS tematu - twierdzi Jakub Kulesza z Konfederacji.

Według niego termin publikacji wyroku "pokrywa się z kryzysem związanym z buntem przedsiębiorców i tym, że rząd nie radzi sobie z problemem szczepień i nakładaniem kolejnych obostrzeń, których nikt już nie chce przestrzegać".

20:45 Strajk Kobiet w Warszawie. Manifestacja trwa

Protestujący przemieszczają się przez centrum miasta. Tłum wraca na rondo Dmowskiego, które jakiś czas temu okrzyknięto rondem Praw Kobiet.

20:38 Trzaskowski: W szpitalach czekają kobiety na terminację ciąży

W szpitalach, również warszawskich, jest wiele kobiet, które czekają na terminację ciąży z powodu bardzo ciężkich wad płodu - powiedział w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Poinformował, że władze miasta, wraz z prawnikami, będą analizować stan prawny po publikacji wyroku TK.

- Wiele kobiet, także w warszawskich szpitalach, czeka na terminację ciąży właśnie w związku z tym, że są bardzo ciężko uszkodzone płody. I te kobiety, bez żadnego przygotowania, z dnia na dzień, nagle mają utracić to prawo. To jest coś nieprawdopodobnego, to jest zabawa tak naprawdę ludzkim życiem i ludzkimi emocjami - powiedział prezydent Warszawy.

20:28: OSK: Protesty w 48 miastach

Jak powiedziała Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet podczas zgromadzenia pod siedzibą PiS na Nowogrodzkiej w aż 48 miastach w Polsce zorganizowano dziś (27 stycznia) spontaniczne protesty po opublikowaniu uzasadnienia wyroku TK w sprawie aborcji.

Czytaj koniecznie: Całkiem nowe prawo aborcyjne. PiS szykuje odpowiedź na wyrok TK. Wielu się zdziwi

20:20 Rzeczniczka PiS o wyroku: Musimy się zastanowić

- Musimy z tym obszernym dokumentem się zapoznać i dokonać bardzo rzetelnej, wnikliwej i poważnej analizy; kiedy tę analizę zakończymy, wówczas przedstawimy na pewno swoje stanowisko w tej sprawie - tak rzeczniczka PiS Anita Czerwińska odniosła się do publikacji uzasadnienia wyroku TK ws. aborcji.

Jak oceniła, protesty, które wywołał wyrok TK w swej istocie "nie odnosiły się do tego wyroku", tylko "podawano kłamstwa i dezinformacje uczestnikom tych protestów, bo organizatorom chodziło o to, by prowadzić swoją cyniczną, brutalną walkę polityczną z rządem".

20:10 Strajk Kobiet w Warszawie. Protest dotarł na Nowogrodzką

Protestujący są już przy ul. Nowogrodzkiej, gdzie znajduje się siedziba Prawa i Sprawiedliwości. - Myślę, czuję, decyduję. Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek - skanduje zebrany tłum. - Kaczyński, my przyszłyśmy i przyszliśmy tu po swoje prawa. Będziemy tu przychodzić - krzyczą przedstawicielki ruchu kobiet.

19:55 Strajk Kobiet w Warszawie. Tłum kieruje się pod siedzibę PiS

Trwa protest po ogłoszeniu uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji przez Trybunał Sprawiedliwości. Manifestanci idą spod Pałacu Kultury przez aleje Jerozolimskie, w stronę siedziby Prawa i Sprawiedliwości przy u. Nowogrodzkiej.

19:42. Warszawa. Tłumy na rondzie Dmowskiego

Trwa marsz w ramach Strajku Kobiet ulicami Warszawy. Tłum przeszedł z ronda De Gaulle'a na rondo Dmowskiego. Kilkutysięczny tłum jest już pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Strajk ma charakter pokojowy. Na ten moment nie doszło do żadnych incydentów. Ludzie maszerują, słuchając głośnej muzyki unoszącej się z głośników. Co jakiś czas słychać hasła skandowane przy okazji poprzednich protestów.

19:35. Strajk Kobiet. Protesty w wielu miastach

Strajk Kobiet obejmuje coraz więcej miast. Tłumy pojawiły się nie tylko pod Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie, ale także m.in. w Szczecinie. W stolicy woj. zachodniopomorskiego zgromadziło się około 100-150 osób.

Strajk Kobiet w Szczecinie
Autor: Grzegorz Kluczyński

19:25 Strajk Kobiet w Warszawie. Tłum na Placu Trzech Krzyży

Uczestnicy protestu, zwołanego w środę po publikacji uzasadnienia do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, ruszyli sprzed siedziby TK w kierunku centrum stolicy. Protestujący przeszli na plac Na Rozdrożu, a dalej Alejami Ujazdowskimi w stronę placu Trzech Krzyży.

19:15 Strajk Kobiet w Warszawie. Tłum ruszył w stronę Sejmu

Protestujący, którzy zebrali się pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego na al. Szucha, ruszył przez al. Ujazdowskie w kierunku Sejmu.

19:03 Strajk Kobiet. Kolejne miasta dołączają do protestów

Kolejne miasta dołączają do Strajku Kobiet, który dziś (27 stycznia) rozpoczął się w Warszawie. Protestujący zebrali się już m.in. we Wrocławiu na Rynku. Powoli rośnie liczba osób, które wybierają się na strajk pod Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach.

19:00 Strajk Kobiet. Aleksandra Dulkiewicz: Jest mi przykro

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz odniosła się do uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się na Instagramie. - Jest mi przykro, bo bliskie są mi ważne wartości dla każdego człowieka, takie jak wolność. Marzy mi się taki kraj, w której Ci, którym jest gorzej, będą mogli liczyć na wsparcie państwa. Dziś jest tak, że prawo pozostawia kobiety samym sobie - mówiła Dulkiewicz.

18:55 Strajk Kobiet. Protestujący krzyczeli na ekipę TVP

Coraz gorętsza atmosfera na Strajku Kobiet w Warszawie. Podczas przemówienia Marty Lempart zauważono ekipę TVP. Tłum zaczął nagle skandować "wypie***ać". Lempart poprosiła, aby nie "zachowywać się tak, jak prowokatorzy" i nie "rozmawiać z kłamcami".

18:48 Lewica: To barbarzyńskie prawo!

- Wprowadzając prawo, które jest tak podatne na interpretacje i uzasadnienie, które jest tak fanatyczne i religijne w świeckim państwie, doprowadzi to do sytuacji, w której kobiety realnie nie będą mogły przerwać ciąży w naszym kraju, nawet jeżeli będzie to prowadziło do śmierci od razu po narodzinach dziecka - powiedziała Marcelina Zawisza z Lewicy. - PiS pokazuje, że jest po stronie barbarzyńców, że oni reprezentują barbarzyńców, że nienawidzą kobiet. My się na to nie godzimy. Lewica nigdy nie zostawi kobiet samych - dodała.

18:36. Lempart grozi lekarzom? "Będziemy się z wami sądzić"

Marta Lempart nie przebiera w słowach. Podczas protestu, który właśnie rozpoczął się w Warszawie, skierowała mocne słowa do lekarzy. - Jeśli będziecie uznawali wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej, będziemy się z Wami sądzić. Ci, którzy będą normalnie realizowali świadczenia, uzyskają od nas pomoc - mówiła.

18:30 Strajk Kobiet. Tłum zbiera się pod Trybunałem Konstytucyjnym

Pierwsze osoby już docierają pod Trybunał Konstytucyjny na al. Szucha w Warszawie. Na miejscu jest również obecna policja, która chroni dostępu do budynku. Słychać już organizatorów, którzy przez megafon przekazują najważniejsze informacje.

Czytaj koniecznie: Furia Marty Lempart! Szykuje prawdziwe piekło. Wojna domowa! Nie uwierzysz, co powiedziała!!!

18:21 TK: Prawdopodobieństwo ciężkiej wady to nie powód do aborcji

- Prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym; samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma charakter eugeniczny - wynika z uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

18:12 Trzaskowski: Rząd chce przykryć chaos szczepionkowy

- Cyniczni panowie uznali, że zamiast tłumaczyć się z chaosu w organizacji szczepień, zaniedbania zakupu odpowiedniej liczby szczepionek, braku panowania nad sytuacją w służbie zdrowia i dramatycznej sytuacji przedsiębiorców – wyprowadzą kobiety na ulice. Może uda się przykryć nieudolność rządzących? Nie drodzy panowie, nie uda się. Już nie tylko kobiety wyprowadzacie na ulice, to cały naród ma dość. Skazywanie kobiet na cierpienia i decyzja o publikacji pseudo orzeczenia przez pseudo trybunał wbrew większości Polek i Polaków, to już nie jest cynizm polityczny. To świadome i wyrachowane działanie na szkodę państwa - napisał na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

18:00 TK uzasadnił wyrok w sprawie aborcji. Budka mówi o wojnie!

- Publikacja na stronie Trybunału Konstytucyjnego uzasadnienia do pseudowyroku pseudotrybunału w chwili, w której Polska jest w ogniu walki z pandemią, jest w mojej ocenie prowokacją ze strony Jarosława Kaczyńskiego. (...) Za rozpętanie wojny polsko-polskiej, za podpalenie Polski odpowiedzialny jest Jarosław Kaczyński - mówi Borys Budka, lider Platformy Obywatelskiej.

17:55 Uzasadnienie Wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja nie pozostawia suchej nitki

- To nie jest Trybunał, to nie jest wyrok. To są dranie. Dranie, którzy w najtrudniejszym momencie, jaki widziała historia współczesna Polski po raz kolejny wywołują wojnę polsko-polską. Idą na wojnę z Polkami, z rodzinami, zagrażają bezpieczeństwu ekonomicznemu i bezpieczeństwu stabilności polskich rodzin - powiedziała Barbara Nowacka, wiceprzewodnicząca klubu KO.

17:45 Strajk Kobiet w wielu miastach! Podano szczegóły

Na profilu społecznościowym Strajku Kobiet opublikowano informację, gdzie w najbliższych godzinach będą odbywały się protesty po opublikowaniu uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wymieniono m.in. Warszawę, Kraków, Katowice, Kielce czy Poznań.

17:40 Centrum Informacyjne Rządu: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw

- Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku dotyczącego ochrony życia; zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu.

TK opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Więcej na ten temat: Przełom! Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji. BĘDĄ MASOWE PROTESTY?

17:32 Strajk Kobiet. Marta Lempart zapowiada masowe protesty w całej Polsce

O godz. 17.15 odbyła się konferencja prasowa Strajku Kobiet. Wszystko wskazuje na to, że znów w wielu miastach w Polsce dojdzie do masowych protestów. - To jest coś, co dotychczas nazywaliśmy wojną. Teraz to już się wymyka z tego terminu. Mówiłyśmy o "piekle kobiet". Teraz urządzimy piekło dla rządu - powiedziała Marta Lempart, liderka Strajku Kobiet. O godz. 18.30 rozpocznie się manifestacja przed Trybunałem Konstytucyjnym.

10 tysięcy złotych kary za Strajk Kobiet pod domem burmistrza Namysłowa?
Najnowsze