SUPER HISTORIA: Wieczny playboy

2014-02-17 3:00

Józef Poniatowski, bratanek króla Stanisława Augusta, hulaka i bawidamek, przez całe życie otaczał się pięknymi kobietami. Żadnej jednak nie udało się zaciągnąć go przed ołtarz. Do końca życia pozostał kawalerem, choć spłodził dwóch synów.

Na opinię zdobywcy serc niewieścich książę Pepi (pieszczotliwe czeskie zdrobnienie imienia Józef nadane przez jego matkę, z pochodzenia Czeszkę) pracował od wczesnych lat młodzieńczych. Jego pierwszą miłością była austriacka hrabianka Karolina Thun, którą zakochany Józef Poniatowski podobno chciał nawet poślubić. Zamiary pokrzyżował mu Stanisław August Poniatowski, który wezwał bratanka z Wiednia do Warszawy, bo chciał dla niego lepszej partii.

Znany ze swojego temperamentu książę Pepi szybko się pocieszył po rozstaniu z Karoliną i rzucił w wir dworskich zabaw. Jego rezydencja, Pałac pod Blachą, podarowana przez hojnego stryja, była centrum życia towarzyskiego Warszawy. Cały czas odbywały się tu wystawne bale, a przez łoże gospodarza przewijał się nieustający korowód niewiast, zarówno z wyższych sfer, jak i zwykłych mieszczek i służących… Jego dworem zarządzała wieloletnia kochanka sprowadzona z Wiednia - hrabina de Vauban.

Książę Józef znany był też z szalonych pomysłów - raz założył się, że przejedzie przez całe miasto, powożąc powozem nago. I wygrał! Podobno okna i balkony na trasie jego przejazdu były wypełnione widzami, głównie paniami. Nic dziwnego. Książę był niezwykle przystojny i piękne damy często walczyły o jego względy. Jego wieloletnią kochanką była aktorka i śpiewaczka operowa Małgorzata Zelia Sitańska, ale to nie przeszkadzało mu być jednocześnie w związku z jej siostrą, tancerką Dorotą Sitańską.

Zobacz: Poznajcie rozpustną córkę papieża

Owocem romansu Poniatowskiego z Zelią był syn, Józef Szczęsny Maurycy Chmielnicki. W okresie Księstwa Warszawskiego stałą kochanką księcia Pepi była mężatka, Zofia Czosnowska z domu Potocka. Z tego związku narodził się drugi jego syn, Józef Poniatycki. Na liście miłosnych podbojów Poniatowskiego znalazła się również ulubiona siostra Bonapartego, Paulina Maria Bonaparte.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki