Szef MON: KONIEC MISJI polskich żołnierzy w AFGANISTANIE w 2014 roku

2012-05-18 13:04

Kiedy polscy żołnierze opuszczą Afganistan? Z ust polityków padało już wiele terminów zakończenia polskiej misji w Afganistanie i wycofania naszych żołnierzy. Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zapewnił, że polskie wojska opuszczą Afganistan w 2014 r roku. W Afganistanie zginęło już 37 polskich żołnierzy.

Polski Kontyngent Wojskowy od 16 marca 2002 roku służy w ramach misji Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF). Wojsko polskie obecne jest w prowinacjach Ghazni, Vulcan, Qarabagh oraz w bazie sił koalicyjnych w Bagram.

Od listopada 2008 roku zmieniła się organizacja PKW w Afganistanie. Powstały Polskie Siły Zadaniowe (Polish Task Force White Eagle), które przejęły odpowiedzialność za prowincję Ghazni. 7 kwietnia 2012 r. w Afganistanie w prowincji Ghazni zakończył się proces rozmieszczania Polskich Sił Zadaniowych zgodnie w wcześniejszymi międzynarodowymi ustaleniami. Od tego dnia polscy żołnierze odpowiadają za północna część prowincji Ghazni.

Pierwszy żołnierz z Polski zginął w Afganistanie 14.08.2007 roku. Ppor. Łukasz Kurowski zginął w mieście Gardez gdy talibowie przeprowadzili ostrzał żołnierzy. Najtragiczniejszym dniem w historii PKW Afganistan był jednak 21.11.2011. W wyniku wybuchu miny pułapki zginęło pięciu żołnierzy: st. kpr. Piotr Ciesielski, st. szer. Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala, szer. Krystian Banach.

W Afganistanie zginęło w sumie 37 żołnierzy z Polski.

Data zakończenia polskiej misji w Afganistanie była już wielokrotnie przesuwana. Jeszcze w 2010 roku prezydent Bronisław Komorowski zapewniał, że wojska polskie opuszczą Afganistan w 2012 roku. Potem mówiło się o 2013 roku. Szef MON w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia powiedział, że nasza armia wycofa się z Afganistanu w 2014 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE